Vande gurunam – úvodní mantra ashtanga vinyasa jógy

Na začátku každé lekce ashtanga vinyasa jógy zpíváme/recitujeme zahajovací mantru. Klaníme se a děkujeme tak všem svým učitelům, kteří nás na naší cestě posouvají dál a zprostředkovávají nám poznání, kterého sami dosáhli.

Děkujeme za předávání jógového učení generaci za generací, děkujeme, že máme tu možnost se opřít o znalosti jógových místrů a nemusíme si cestu od začátku hledat a prošlapávat sami. Prostřednictvím důvěryhodných autorit a relevantních textů tak máme možnost se dostat k pravému poznání (pramana) skrze zkušenost druhých (agama), což je podle Patanjaliho súter relevantní zdroj poznání.

Když budeme tedy pozorně naslouchat a praktikovat, nemusíme každou zkušenost získávat osobně. Tedy objevovat již objevené.

Děkujeme tak konkrétním lidem, které známe z našeho života, děkujeme těm, kteří nás něco naučili prostřednictvím svých děl (Patanžali a další), děkujeme tak jednomu duchu, jedné energii v mnoha podobách, s mnoha různými tvářemi, která nás vede ke konečnému poznání Já. 

aum

vande gurūṇāṁ caraṇāravinde
sandarśita svātma sukhāva bodhe |

niḥ-śreyase jaṅgali-kāyamāne
saṁsāra hālāhala mohaśāṁtyai ||

ābāhu puruṣākāraṁ
śaṁkhacakrāsi dhāriṇam |

sahasra śirasaṁ śvetaṁ
praṇamāmi patañjalim ||

aum

Aum.

Klaním se lotosovým nohám učitelů,

kteří nám odhalují naše pravé já a probouzí v nás radost.

Stejně jako šaman v džungli přináší nemocným úlevu a zdraví,

dokáží vyléčit i tu nejsilnější otravu, vyvést nás ze zajetí samsáry a iluzí.

Mé tělo, sídlo nekonečné duše a rozumu,

s tisíci zářivými hlavami, klaní se Patanžalimu.

Aum.

Monika Winklerová
Monika Winklerová je hlavní autorkou a "programátorkou" tohoto webu. Věnuje se výuce různých jógových stylů - od dynamické Ashtanga vinyasa yogy až po klidnou Yin yogu. Je učitelkou Rádža jógy (200 hod., ČR), Ashtanga Vinasa yogy (200 hod., Indie), Hatha Yogy (200 hod., Indie) a Yin Yogy (100 hod., ČR) Posledních pět let se věnuje pořádání vlastních kurzů, workshopů a pobytů všude po světě. Co ji k józe přivedlo a jak jóga změnila její život, si můžete přečíst v jejím příběhu. >>
Komentáře