Možná znáte hinduistickou trojici bohů Brahma-Vishnu-Shiva, už ovšem méně známější je trojice jejich ženských protějšků Tridéví. Manželkou Brahmy je zmíněná Sarasvati, ženou Višnua je Lakšmí a Šivovým protějškem je Parvátí. Každý z těchto bohů je spojován s určitým aspektem našeho života a jsou tedy okamžiky, kdy je jejich vzývání, opěvování, jejich energie potřebnější než kdy jindy. Dneska se podíváme na Saraswatí a kdy do života pozvat právě její energii.
Sarasvati je bohyní vzdělání, řeči, umění a hudby, je spojována s čistotou, kreativitou a uměleckým vyjádřením, harmonií.
Kvůli svému spojení se schopností se učit bývá nejčastěji vzývána studenty. Jeden z veršů pro Sarasvati také údajně recitují děti ve školách každý den před začátkem výuky, moc se mi líbilo třeba toto video s indickou holčičkou:
„Obdařuje své vyznavače básnickým nadáním, výmluvností a smyslem pro krásno, stejně jako schopností logicky uvažovat a chápat složité problémy.“ (Encyklopedie indické mytologie, s. 140)
Sarasvati je považována za ducha nebo matku véd, posvátných indických písem, spojována s čistotou (často vyobrazována bílá), sattvou, považována za zdroj kosmické inteligence, vědomí samotné. Vzývat Sarasvati tedy můžeme i proto, aby nám pomohla rozpoznat a najít skutečnou pravdu a podstatu všeho bytí. Sarasvati je poznání, probuzení, vysvobození, mókša.
„Sarasvati … prapůvodní zdroj manifestace vesmíru, plující v mytologickém zobrazení po kosmických vodách, sedíc na lotosovém květu.“ (Encyklopedie hinduismu, s. 203)
Její jméno bývá překládáno mnoha způsoby, nejčastěji jako „plynoucí“, je totiž spojována se starobylou řekou Védských dob, která dnes podle legend stále teče pod zemí a vlévá se do Gangy a Jamuny. Původně byla údajně Sarasvati říční bohyní.
Podobně jako další hinduističtí bohové i Saraswati má mnoho dalších jmen, podle aspektů, s nimiž je spojována. Tak je tady: Veenavadini – ta, jež hraje na veenu, Pustakdharini (ta, která nosí knihu), Hansavahini (ta, která jezdí na labuti) nebo Vagdevi (bohyně řeči). Nebo podle svého manžela Brahmani nebo Brahmi. Je spojována také s bohyní řeči Váč.
Asi nejzřejmějším poznávacím znakem Saraswati je Veena, indický strunný hudební nástroj, který drží v jedné z paží. V dalších pažích (jako většina hinduistických bohů má 4 paže) drží knihu (symbol véd, vzdělaní, studia), málu (modlitební korálky podobné naší tradici růžence) a nádobu na vodu.
Nejčastěji bývá zobrazována na lotosovém květu a jejím jízdním zvířetem je většinou labuť, někdy také páv. U labutě se s v souvislosti se Saraswati hovoří také o její schopnosti vypít z vody smíchané s mlékem pouze mléko. Což má přeneseně symbolizovat silnou schopnost rozlišování. Kromě toho je labuť také symbolem duchovního úspěchu a vysvobození (móksha)
Zmínky o Sarasvati se nachází u v nejstarších textech v Rgvédě, jejíž vznik je datován mezi léty 1500 – 1000
अम्बितमे नदीतमे देवितमे सरस्वति
— Rigveda 2.41.16 Nejlepší matka, nejlepší řeka, největší z bohyní, Sarasvatī. Wikipedie
Většina textů uvádí, že Sarasvati pochází přímo z těla boha Brahmy a někdy bývá označována za jeho dceru. Natolik se mu však zalíbila, že podle jedné legendy mu narostly čtyři hlavy, aby ji mohl stále pozorovat. Saraswati se před ním nepodařilo schovat ani na nebesích, a tak nakonec svolila a stala se jeho ženou. Líbí se mi taky pokračování legendy „božský pár pak setrval v milostném spojení uvnitř květu lotosu plných sto let„. (Encyklopedie indické mytologie, s. 140) Připomnělo mi to české pohádky a jejich slavný závěr – „žili spolu štastně až do smrti.“ Taková indická verze 🙂
A na závěr pár textů a také odkazů na verše a mantry vzývající Saraswati.
nejjednodušší mantra, která obsahuje bídža mantru bohyně Saraswati. Zazpívejte si jednu verzi s Krishna Dasem: https://www.youtube.com/watch?v=DOPXmLc0fcs
Verše odříkávané studenty, třeba právě holčičkou na videu výše. Zdravím Sarasvati, jež přinášíš požehnání a splnění přání. Nechť mi zapůjčí schopnost správného porozumění. Poslechnout si můžete třeba zde: https://www.youtube.com/watch?v=sr2f9d5mcmE
sarasvatī namastubhyaṃ
varade kāmarūpiṇī
vidyārambhaṃ kariṣyāmi
siddhirbhavatu me sadā
Tento text jsem znala z úvodní skladby na mém prvním CD s mantrami od Raviho Shankara – Chants of India. Pokud neznáte, rozhodně doporučuju celé CD, je to opravdu dílo s hudbou, která vás přenese jinam. Tyto verše věnované Sarasvati žádají o její ochranu a odstranění nevědomosti.
Ya Kundendu-Tusarahara-Dhavala Ya Subhra-Vastravrta
Ya Vinavara-Danda-Mandita-Kara Ya Sveta-Padmasana
Ya Brahmacyutasankara-Prabhrtibhir Devaih Sada Vandita
Sa Mam Patu Saraswati Bhagavati Nihsesa-jadyapaha
A na závěr ještě pár verzí, které si můžete pustit doma:
Nechť Sarasvati vnese světlo poznání do vašeho života, s láskou Monika ❤️
Pokud vás zajímají mantry, jejich studiu se se mnou můžete věnovat v online kurzu Sanskrtská knihovna, kde se dozvíte hodně informací z jógové historie, o jednotlivých bozích, dostanete hromadu odkazů na hudbu a v každé lekci i akordy k jedné verzi, takže si je můžete zahrát a zazpívat. O kurzu si můžete přečíst tady >>>.
Mantry si také můžete zazpívat naživo se mnou na lekcích jógy nebo pobytech, které najdete v Kalendáři akcí.