HUDBA: Mantry nejen na domácí praxi II.

20.3. 2019Monika Winklerová1170x

Už dlouho myslím na to, že je na čase přidat další článek o hudbě. Doby, kdy se zpěváci a kapely hrající matry, dali spočítat na prstech jedné ruky jsou ty tam. Dnes už toho máme mnohem více než Devu, Krishna Dase a Snatam Kaur. Ikdyž zrovna oni jsou stále skvělí a z mých playlistů se neztratili. Tak začneme od nich 🙂

Deva Premal má z loňského roku nové, úžasné album Deva – ukázka je tady. Ale doporučuju na itunes, spotify nebo jinde, kde se dá celé album poslechnout, je fakt skvělé a doprovázelo mě měsíc života každým dnem 🙂

Krishna Das je se mnou zase poslední měsíce, hodně jsem si oblíbila píseň “Namoh” z alba Trust in the heart (2017) nebo třeba Hanuman Bhajan z Peace of my heart (2018). (Odkazy na youtube nejsou úplně stejné zpracování jako na těchto albech.)

No a třetí stálice Snatam Kaur, v loňském roce jsem navštívila její koncert v Praze, doporučuju, krásná atmosféra, a tak jsem seznámila i s novýma písničkama z alba Beloved (2018) – třeba Amul nebo nádherná Water of your love.

A teď se dostaneme k dalším novým krásným hlasům. Asi před dvěma lety jsem propadla duu Mirabai Ceiba (taky jezdí do Prahy, tak doufám, že mi to někdy vyjde). Zpaměti znám především jejich album Awekened Earth (2011) a pak A hundred blessings (2010). A některé úžasné písně, které doporučuju vyhledat? Třeba titulní A hundred blessings, Pavan guru, Aadays Tissay Aadays, jejich RaMaDaSa je taky boží, Har Mukanday nebo Oh, my soul.

A když jsme u těch dvojic, tak druhé inspirativní duo je Edo & Jo, třeba album Kirtan alive (2011) a radostně skočná skladba Shiva nebo jejich verze Gayatri mantry. A z dalšího alba Bliss (2014) mám ráda třeba Om guru, Saraswati nebo Narayani Om.

A třetí dvojka Satyaa & Pari – třeba písně Om namah Shivaya nebo Ganapati.

Další již proslavená interpretka nejen manter je Brenda McMorrow. Před skoro již dvěma lety jsem si na kurzu fasciální jógy zamilovala její Shanti prashanti (nenašla jsem na youtube, takže mi musíte věřit, je boží). Skvělé jsou taky Anandamayi, My heart bows down to you nebo Šrí má.

Kromě toho mám v playlistech třeba:

  • budhistickou mnišku Choying Drolma – najdete klidnější i budhističtější (zvonivější a hlučnější skladby)
  •  Indiajiva
  • Jai Uttal je taky už klasika (souputník Krishna Dase),
  • Jane Winter a její verze Loka Samastha Sukhino Bhavantu (super nejen na relaxace),
  • Julia Elena (třeba Om Tare),
  • Kewin James a jeho Asatoma,
  • Miten (partner od Devy Premal) úžasné album Temple at midnight, fakt krása
  • Sacred Earth (třeba Vishnu’s Prayer)
  • Shantala (Om Namah Shivaya, Purnamadah)
  • Tina Malia (Om Sarve, Shivo Hum)

To jen pro inspiraci pár interpretů a skladeb, myslím, že by to mohlo na pár měsíců vystačit 😀 Některé z uvedených skladeb nejsou na youtube v originální verzi, a navíc doporučuju naposlouchat celá alba – je to jako přečíst si knihu a pak si vyberete oblíbené pasáže. Určitě se najde někdo, koho si zamilujete 🙂 No a na závěr bych ještě ráda upozornila na dvě kompilace, které zbožňuju:

Invocation – Ty Burhoe, Krishna Das, Manorama – fakt nádherné album, umělecké dílo. Jedna mantra v krásných meditativních zpracováních s podmanivými hlasy Manoramy a Krishna Dase. Poslouchala jsem svého času do zblbnutí a ráda se k tomu vracím.

Yoga Woman – soundtrack ke stejnojmenému filmu – třeba skladby Returning, Grandmother Moon nebo Hineni. Nádhera.

Přeji vám krásný domácí poslech 🙂 Myslím, že je paráda, že toho je dnes tolik, můžeme si tak vytvořit doma krásnou atmosféru, pozvednout náladu, zrelaxovat, meditovat, prostě být. A k tomu mantry a tahle krásná hudba taky je – pomáhá nám být přitomni tady a teď a užívat si to božství.

A na závěr vám tu dám ještě jednu, kterou aktuálně ráda poslouchám a loučím se s vámi, Monika 🙂

PS: Vlastně kdo rád posloucháte a zpíváte, přijďte v pátek do Pranavy na Večer s mantrami.

Titulní foto: pexels.com

Monika Winklerová
Monika Winklerová je hlavní autorkou a "programátorkou" tohoto webu. Věnuje se výuce různých jógových stylů - od dynamické Ashtanga vinyasa yogy až po klidnou Yin yogu. Je učitelkou Rádža jógy (200 hod., ČR), Ashtanga Vinasa yogy (200 hod., Indie), Hatha Yogy (200 hod., Indie) a Yin Yogy (100 hod., ČR) Posledních pět let se věnuje pořádání vlastních kurzů, workshopů a pobytů všude po světě. Co ji k józe přivedlo a jak jóga změnila její život, si můžete přečíst v jejím příběhu. >>
Komentáře