Lokah Samastah Sukhino Bhavantu

21.4. 2017Monika Winklerová4177x

Nechť jsou všechny bytosti šťastné a volné, a nechť mé myšlenky, slova a činy přispívají ke štěstí a svobodě všech.

lokāḥ = (m., mn. č.) Světy, zejména podsvětí, země a nebe
samastāḥ = všichni, společně (m. mn. č. sama – všichni, s. astu – min. čas od být)
sukhinaḥ = štěstí, (duševní) pohoda, blahobyt (m., mn. Č. – sukhin)
bhavaṁtu = nechť to tak je (imperativ activ 3. Pl.)

Toto mantru si můžete odříkávat kdykoli během dne. Připomíná nám, že náš vztah a spojení se všemi bytostmi a věcmi by mělo být přínosné – přinášet štěstí a zbavovat utrpení.

Trvalého štěstí ani pravdy totiž nedosáhneme tím, že budeme druhé dělat nešťastnými. Pravdu ani trvalou svobodu nezískáme tím, že ji budeme upírat druhým. A pokud říkáme, že chceme, aby všechny bytosti byly šťastné, potom musíme prozkoumat vše, co děláme – jak žijeme, co jíme, co kupujeme, jak mluvíme a také co si myslíme.

Jistě už jste narazili na slovo karma, které znamená „akce.“ Ale nejen ve smyslu toho, co skutečně uděláme, ale také toho, co si myslíme a co říkáme.

I Albert Einstein připomínal zákon karmy, když poukazoval na to, že vesmír je zakřivený – takže cokoli do něj „vypustíme“ se k nám časem nevyhnutelně vrátí. 

Proto bychom měli být opatrní a důkladně si vybírat a sledovat, co si myslíme a říkáme, protože jednoho dne se to k nám může nějakou jinou „re-akcí“ vrátit.

Přijetí zákona karmy znamená také přijetí zodpovědnosti za své činy. Dnes bohužel žijeme ve společnosti, kde lidé velmi často nechtějí převzít zodpovědnost za své činy a odvolávají se na ostatní – však oni taky kradou, takhle se to dělá, podívej se kolem atd. Když on, tak já taky. Ale třeba i pokud jde o zdraví – celý život se o něj nestaráme a když onemocníme, viníme lékaře, že nám nepomůže. Je třeba si uvědomit, že v životě se nám dostává to, co „vysíláme“, že náš život je odrazem našeho chování a myšlení.

Samozřejmě není snadné naplno kontrolovat svou mysl a své činy, ale kdy jindy se to začít učit, nežli právě teď. Je to jen další věc, ve které získáváme praxi až samotnou praxí 🙂

Nemusíme každý den posílat peníze do Afriky nebo do Tibetu, ale jednou týdně se můžeme vzdát masa (ulevit zvířatům i planetě), každý den můžeme alespoň jednomu člověku udělat radost 🙂

PS: I vaše pravidelná jógová praxe, ikdyby to bylo jen 15 minut denně, může je darem nejen vám, ale i vašemu okolí. Namaste.

Inspirace k článku: jiamuktiyoga.com

pexels-photo-348520

Foto: www.pexels.com

 

Monika Winklerová
Monika Winklerová je hlavní autorkou a "programátorkou" tohoto webu. Věnuje se výuce různých jógových stylů - od dynamické Ashtanga vinyasa yogy až po klidnou Yin yogu. Je učitelkou Rádža jógy (200 hod., ČR), Ashtanga Vinasa yogy (200 hod., Indie), Hatha Yogy (200 hod., Indie) a Yin Yogy (100 hod., ČR) Posledních pět let se věnuje pořádání vlastních kurzů, workshopů a pobytů všude po světě. Co ji k józe přivedlo a jak jóga změnila její život, si můžete přečíst v jejím příběhu. >>
Komentáře