Co to je „Vinyasa Yoga“?

Pokračujeme v představování jednotlivých jógových směrů. Tentokrát se podíváme na to, co to znamená vinyasa a co na lekci vinyasa yogy očekávat.

Význam slova

Sanskrtské slovo vinyasa má spoustu významů, nejčastěji se setkáte asi s těmito: „vin“ – metoda, „yasa“ – akce. To by teda znamenalo, že vinyasa je nějakou metodou, jak jednat. Druhá možnost, významem velmi podobná je „vi“ – speciálním způsobem a „nyasa“ – umístit. Ať tak či onak, z obou vyplývá totéž – vinyasa je metoda praktikování jógy.

Dle teorie od Iyengara jsou pro vinyasu typické čtyři aspekty:

  • Počítání dechu
  • Drishti – pohled
  • Dech
  • Sekvence asán

Metoda tedy znamená systematičnost. Na hodině vinyasy vám bude počítán každý nádech a výdech, a v jednotlivých pozicích tak strávíte přibližně stejně času. Lekce tak má svůj pravidelný tep – rytmus.

Z pozice do pozice přecházíte kontrolovaně – nádech i výdech je spojen s určitým pohybem. K čemu je to dobré? Neztrácíte kontakt s dechem, ani s tělem, nemáte čas se drbat a ošívat…

Pohled je dalším důležitým prvkem vinyasy. Každá pozice ve vinyase má své drishti – to je místo, kde by měl pohled směřovat.

Pohled se tak taky stává prostředkem koncentrace – nedívám se, jak pozici dělají ostatní, nenechávám se rozptylovat okolím, zírám na jedno místo, jako třeba za prostředníčkem, nic víc nevidím.

Dech. Vinyasa je tradičně spojována s „udžájí“ dechem, tedy dechem přes lehce stažené hrdlo. Tento typ dechu zahřívá tělo – je těžší vdechnout, takže se zapojí více svalů, abychom se nadechli. Dokonce se říká, že stimuluje více nežli kontrakce bicepsu 🙂 Tato změna dechu mění cukr v krvi, tlak a nedostatek kyslíku tělo nabudí a motivuje. Tělo se vyburcuje k vyššímu výkonu, nasbírá energii a aktivuje, co může.

Teplo vytvořené naším tělem nám tak pomáhá svaly více protáhnout a v neposlední řadě vede slyšitelný dech k tomu, že na něj nezapomínáme.

Vinyasu je však možné praktikovat i bez udžájí. Není to jediný možný dech, ikdyž nejznámější škola ashtanga vinyasy a hlavní představitel Patabhi Jois tvrdí, že k vinyase neodmyslitelně patří.

A čtvrtý bod – sekvence asán, k tomu jsme se už vyjádřili v úvodu. Na hodině vinyasy má každá pozice svůj důvod a je spojena s pozicí předchozí i následující. Právě tento plynulý tok a pohyb je to, co je pro vinyasu charakteristické.

Není čas na myšlenky – pohyb, dech a pohled. Koncentrace.

Hodina vinyasy tak zabaví hlavně ty, co neumí své myšlenky vůbec zastavit. Malá chvilka nepozornosti totiž způsobí to, že budete mimo a všichni ostatní už budou v další pozici 😀

Na závěr ještě dnes známá teorie P.B. Joise

Tato teorie stojí na třech pilířích, a říká se jí tedy Trishtana.

  1. Dech Ujai (jde dohromady s bandhami)
  2. Drishti
  3. Asana

Kam na vinyasu online?

  • na youtube mám plný playlist s vinyasou různé náročnosti, vyberete si zde >>>
  • vinyasa je součástí online lekce Yin Yang
  • pokud praktikujete ashtanga vinyasu, tak tady.
DSC_0642Foto: Zuzana Jasanová
Monika Winklerová
Monika Winklerová je hlavní autorkou a "programátorkou" tohoto webu. Věnuje se výuce různých jógových stylů - od dynamické Ashtanga vinyasa yogy až po klidnou Yin yogu. Je učitelkou Rádža jógy (200 hod., ČR), Ashtanga Vinasa yogy (200 hod., Indie), Hatha Yogy (200 hod., Indie) a Yin Yogy (100 hod., ČR) Posledních pět let se věnuje pořádání vlastních kurzů, workshopů a pobytů všude po světě. Co ji k józe přivedlo a jak jóga změnila její život, si můžete přečíst v jejím příběhu. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů