Čtyři druhy jógy

Pokud jste zmatení ve světě jógových termínu a názvů, tak tohle je článek, který by vám mohl pomoci, udělat v tom alespoň trošku pořádek.

Začneme jedním tradovaným povídáním o čtyřech jógových druzích. Jóga je totiž disciplínou prastarou, není a nebyl tady nikdo, kdo by stanovil, co jóga je a není, a tak to, co jógou nazýváme dnes by možná před dvěma tisíci lety, kdy už se jóga praktikovala, šokovalo. Ale to je jiná pohádka, která nám bohužel neposlouží, pojďme se vrátit k tomu, od čeho se můžeme odrazit, a to jsou čtyři jógové cesty.

druhy jogy

1. Karma yoga – jóga činu, akce.

Určitě už jste o karmě slyšeli, další z termínů, jehož zkoumání by se daly věnovat knihy. Ale pro naše zjednodušení a pro ty, co to slyší poprvé – karmu teď budeme zjednodušeně nahlížet jako zákon akce-reakce, neboli – jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

Podle indických filozofických škol a náboženství je karma příčinou našeho zrodu. Každý z nás má svůj zásobník skutků, vyhozených bumerangů, které čekají na svou ozvěnu, návrat, tedy tu reakci. Když vyprázdníme batoh – tedy nevyhazujeme, nekonáme, ale snažíme se ho vyprázdnit a své skutky jakoby „odčinit“, praktikujeme karma jógu.

Co dělá karma jogín?

Takovou nejklasičtější karma jógou je služba druhým. V ashrámech je karma jógou nazývána činnost pro ashram a skupinu – třeba úklid atd. Extrémnějším případem karma jógy jsou třeba džinisté, kteří si zametají cestičku, nosí roušky ad., to vše jen proto, aby nevytvořili nežádoucí karmu zašlápnutím hmyzu apod.

Karma jogín získává pravdu skrze své činy.

2. Gňána yoga – jóga moudrosti.

Gňána jóga je cestou studia, snahou o poznání a zažití stavu jógy díky poznání a pochopení.

Co dělá jnana jogín?

Jnana jogín čte staré spisy, hledá v nich, učí se, přemýšlí a diskutuje o filozofických pojmech. V neposlední řadě jana jogín medituje a usiluje o přímé poznání.

Jnána jogín poznává pravdu skrze svou mysl.

jnana

3. Bhakti jóga – cesta lásky, oddanosti

Slovo bhakti má velké množství možností překladu – láska, uctívání, víra, připoutání a další. Se mnou osobně ale asi nejvíce rezonuje slovo oddanost. Když půjdeme do Indie, ale vlastně i tady u nás, nejčastější formou bhakti jógy je vzývání a oddanost Krishnovi, který je jednou z inkarnací boha Višnu. U nás na západě se o to postaralo především hnutí Hare Krishna. Oddanost vyššímu principu, láska k bohu a tedy všemu projevenému i neprojevenému.

Co dělá Bhakti jogín?

Nejběžnější praxí bhakti jógínů je zpěv – většinou oslavných veršů svému Bohu. Haré Krishna ve všech možných nápěvech, ale také spousta jiných veršů (uvádím to jako známý příklad, bhakti jogín ovšem nemusí být výhradně „krišňák“). Když nahlížíme bhakti jógu jako cestu lásky, uvědomme si, že zpěv jako nástroj otevření srdce je velice mocný. Ve skupině otevřených lidí se po takovém „kirtanu“ (to je právě to setkání-obřad, se zpěvem) můžete cítit opravdu na obláčku a milovat všechny kolem sebe.

Bhakti jogín získává pravdu skrze své srdce.

4. Raja jóga – královská jóga

Rádža jóga bývá také označována slovem ashtanga jóga, nebo-li osmi-pilířová jóga. Je to jóga, která vychází z klasického textu Patanajaliho jóga súter, z doby přibližně 200 let před naším letopočtem. Tento text hovoří o lidské mysli, o tom, jaká úskalí nás čekají na cestě k jejímu ovládnutí a jaké k tomu můžeme použít nástroje a praxe. Tady právě patří již zmíněných osm pilířů.

Je to dnes zřejmě nejrozšířenější jógový směr, pod nějž se řadí velké množství jógových směrů, které si kladou za cíl pracovat nejen s tělem, ale i s lidskou myslí. Patanjali ve svém textu totiž neříká jak a co máme cvičit (většinu dnešních technik najdeme v mnohem pozdějších spisech z oblasti Hatha jógy), říká pouze, že „asána“, tedy pozice, je jedním z pilířů. Rádža jóga je také to, co můžete poznávat u mě na kurzech.

Co dělá Rádža jogín?

Rádža se věnuje praxi zmíněných osmi pilířů, tedy dodržuje jisté morální zásady, věnuje se jógové praxi ve formě asán, pránajámy, prátjaháry, dharany (koncentrace), dhjány (meditace) a samádhí.

Rája jogín to má pojištěné – hledá a poznává pravdu skrze tělo, mysl, konání i srdce.

A tím končí povídání o čtyřech jógových cestách. Určitě jste si všimli, že nepokrylo všechny ty známé jógové termíny jako je hatha yoga, ashtanga vinyasa yogavinyasa yoga, power yoga, yin yoga a jiné. O těchto jógových směrech a stylech se dočtete v tomto článku >>>.

 Náhledový obrázek: www.pexels.com

Monika Winklerová
Monika Winklerová je hlavní autorkou a "programátorkou" tohoto webu. Věnuje se výuce různých jógových stylů - od dynamické Ashtanga vinyasa yogy až po klidnou Yin yogu. Je učitelkou Rádža jógy (200 hod., ČR), Ashtanga Vinasa yogy (200 hod., Indie), Hatha Yogy (200 hod., Indie) a Yin Yogy (100 hod., ČR) Posledních pět let se věnuje pořádání vlastních kurzů, workshopů a pobytů všude po světě. Co ji k józe přivedlo a jak jóga změnila její život, si můžete přečíst v jejím příběhu. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů