Kdo hledá v józe štěstí a naplnění

Počítám s tím, že tento článek se vaší mysli nemusí líbit. Obzvlášt pokud s jógou začínaté a jste takzvaně zamilovaní. V takovém případě ho možná ani nečtěte. Pokud už se ale s jógou nějaká čas oťukáváte – už bylo pár vzestupů a pádů, tak tady možná najdete něco, co se vás může týkat.

Na úvod trošku parodie

Jóga je dnes propagována a spojována s pozitivním přístupem k živou, se zdravím a vitalitou. Prostě podle časopsů a facebooků byste řekli, že ten, kdo dělá jógu, nemůže mít žádný problém a v jeho zemi svítí slunce celý boží den. Každý den vstává s jeho východem a zdraví pěti pozdravy slunci a usíná po meditaci za jeho západu. Člověk-jogín je celý den nabitý energií, nezná únavu, vztek, ani smutek, pro všechny má dobrou radu, úsměv a pokud je třeba, pak i otevřenou náruč a pomocnou ruku. Na sociálních sítích sdílí své zážitky a moudra o laskavosti každý druhý den a pokud je to „opravdový jogín“ nezapomene vás motivovat fotkou jak stojí na rukách někde v Taj Mahalu 😀

Tolik trochu ironie na úvod, vlastně se tím leckde vysmívám i sama sobě 😉

Je to totiž zábava, jak si naše mysl stále vytváří představy – o sobě i druhých. Ale abychom se dostali od těch představ k tomu, co jsem chtěla říct – jóga je dnes spojována s tím posilováním dobra, pozitivního myšlení, elánu…, prostě toho, co symbolizuje Slunce, yangovou energii. Ale asi tušíte, že to je jenom půlka mince. Po každém dni následuje noc. Je to vlastně i dezinterpretace toho, kam jóga jako cesta ukazuje a vede. Pozor, varuji, že následující věta vám může vzít iluze:

Jóga není cesta ke štěstí.

Je to jako když se zamilujete

Ikdyž se tak dnes často prezentuje, ikdyž vás na to možná sbalí obálka časopisu nebo fotka na facebooku, připravte se na to, že to je fáze zamilovanosti. A jak už jste možná někdy zjistili, tato fáze netrvá věčně.

Pamatujete si, jak jste naposledy byli zamilovaní? Je to jako vidět svět přes růžové brýle, nikdo nemůže na vašeho partnera házet špínu a chcete s ním být, co nejvíc. Pokud to tak teď takto máte s jógou a chcete si to užít, je to v pořádku a kašlete na moje blbé kecy.

Pokud se ale již józe věnujete delší dobu, asi jste zjistili, že to není samospásné řešení všech problémů. Že ta droga, jakou jste konzumovali na začátku ubírá na síle, nebo se vám zvyšuje rezistence a abyste získali kýžený efekt, nějakou dobu zvyšujete dávky. Pak už to ale přestane být únosné a tak z toho za A. vypadnete nebo za B. děláte to dál, ale uberete.

V podstatě za B. je jediná udržitelná cesta. Když u toho zůstanete, začnete pátrat a učit se víc než cvičit. Protože vám to prostě přestane dávat smysl.

Jóga obejme den i noc

A tak možná nakonec otevřete Patanjaliho jógasútry a zjistíte, že vám neslibuje věčné štěstí. Že slovo jóga znamená jedno, jednota – není už tam dvojnost tedy dobro a zlo, pozitivní-negativní, šťastný-nešťastný, prostě jin-jang. Patanjali vás neučí jak být šťastný a programovat svou mysl k věčnému zdraví a štěstí.

Jóga totiž nekope za tým dobra. Díky józe a jejím technikám, můžete sami pochopit nebo spíš zažít, že tady není proti čemu bojovat. Jóga zastřešuje obojí – den i noc. A protože hledáme místo, kde slunce svítí stále, tak jógu mnoho lidí se zklamáním odloží.

Jóga není o zdravém těle a pozitivním myšlení, jde ji především o naše vědomí. (Nebo možná zkusme říct sebe-vědomí nebo sebe-uvědomění?) Svými technikami se nás jen snaží pošoupnout k tomu, ať se naučíme „vypínat“ posuzující mysl, která stále rozlišuje – to ano a to ne. Mysl, které se něco líbí a tudíž to chce a nelíbí, tudíž se tomu musíme vyhnout. Tohle nám totiž zabírá spoustu času a pozornosti. Myslíme a nevíme o tom – řešíme co a jak chceme, jak bysme to chtěli atd.

Sukha-dukha, raga-dvesha

Ne nadarmo toto rozlišování a toužení či odmítání věcí a skutečností, definuje Patanali v pěti překážkách, kterým se říká „klesha“. Touha po příjemném (sukha) je označována slovem „raga„. V podstatě se dá říct, že čím přesnější máme představu o tom, jak by se věci měly odvíjet, co je pro nás a ostatní dobré – tím méně klidu mysli. Jelikož se stále musíme starat o to, abychom sobě nebo druhým toto „blaho“ zajistili.

A protipól, snaha vyhnout se nepříjemnému, je „dvesha„. Tohle se nemělo stát, tohle si já/on nezaslouží/m. Co když tam bude… doplňte si třeba to, co vy nemáte rádi, kde přicházíte o svůj komfort a pohodlíčko. Co když tam bude zima, budu dlouho čekat, bude tam špína atd…

Stává se taky, že na určité úrovni si těmito myšlenkami stále přitahujeme právě to, čeho se bojíme. A tak kolem sebe budujeme větší a větší hráz opatření. A nakonec se ukazuje, že je to stejně jedno, že si nás TO všude najde. 

Třeba na poslední cestě na Maledivy jsme měly jednu účastnici, která měla fóbii ze švábů. Jako upřímně, nikdo je asi moc nemusí, že… Ale procestovala jsem toho v Indii dost, viděla jsem je na mnoha místech, když se rozběhnou, tak pištím a kdyby po mně šel, možná bych taky vyskočila na lustr, ale nikdy po mě žádný nelez a před cestou nespekuluju, jestli tam snad budou. Prostě nejsou v mojí hlavě, pokud nedochází k setkání. Když jsou ovšem ve vaší hlavě, může se stát, že se na pobytu budete třikrát stěhovat, připlatíte si za nejlepší možné ubytování a oni si vás stejně v noci najdou a dokonce po vás polezou. Ikdyž zbylých 10 lidí ve stejném hotelu je ani nespatří.

Mohlo by se zdát, že jsme odbočili, ale je to stále jedno a to samé. K chitta vritti (zastavení mysli) dojde snáz, čím méně je tam tužeb (raga) a strachů (dvesha). Jsme pořád u hledání štěstí v …

Rozdíly se smývají

Možná jste si mysleli, že je s vámi něco špatně, když děláte jógu a v životě třeba nejste šťastní nebo vás to někdy prostě nebaví. Ono to tady totiž není proto, aby nás to bavilo. To totiž nikdy netrvá věčně. Může vás to ale naučit určitému klidu, na pozadí štěstí i neštěstí se něco probudí. Možná ubude lačnosti a nedočkavosti. Možná si na čas dáte pauzu a nejen že nebudete cvičit každý den, ale třeba i pár měsíců. Možná vás jógová praxe bude učit pozornosti nebo přijetí věcí takových, jaké jsou. Může vás naučit bdělosti a jednání z přítomnosti, nejen ze zkušenosti, z mysli. Každý dostane to, co potřebuje.

Je toho spousta, co může do vašeho života s jógou přijít. Ale pokud to půjde, praktikujte ji bez očekávání a žijte to, co život přinese – chvílemi vás to bude bavit, pak to bude otrava (stejně jako na jógové lekci), pak zas paráda – nahoru a dolů, a s tím jak bude přibývat vědomé pozornosti, tak se možná bude sinusoida zmenšovat. Možná. A možná ji pak zase rozhoupete.

Pokud ale ve vás jóga probudí vědomí, budete se k ní vracet. A už tam nebudete hledat věčné štěstí a mládí, ale poznání pravdy.

PS: A na závěr vám tady hodím jedno videjko s Marcelkou, které mi po napsání toho článku náhodně vygeneroval youtube.

Monika Winklerová
Monika Winklerová je hlavní autorkou a "programátorkou" tohoto webu. Věnuje se výuce různých jógových stylů - od dynamické Ashtanga vinyasa yogy až po klidnou Yin yogu. Je učitelkou Rádža jógy (200 hod., ČR), Ashtanga Vinasa yogy (200 hod., Indie), Hatha Yogy (200 hod., Indie) a Yin Yogy (100 hod., ČR) Posledních pět let se věnuje pořádání vlastních kurzů, workshopů a pobytů všude po světě. Co ji k józe přivedlo a jak jóga změnila její život, si můžete přečíst v jejím příběhu. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů