Prána, tedy energie, je v lidském těle distribuována v kanálcích zvaných nádí. Slovo původem ze sanskrtu znamená trubice, kanál. V lidském těle najdeme těchto kanálku mnoho – počet uváděný v pramenech se mnohdy různí, Hatha jóga pradipika jich uvádí 72 000. Ne všechny jsou však stejně důležité.
Nejdůležitější součástí našeho energetického těla jsou tři hlavní kanálky vedoucí podél páteře a to Ida, Pingala a Sušumna. Ida nalevo symbolizuje ženskou polaritu (slovy čínské filozofie jin), Pingala napravo symbolizuje mužskou polaritu (jang) a hlavní kanálek uprostřed se jmenuje Sušumna.
Samozřejmě se zde nabízí také otázka nádí ve vztahu k fyzickému tělu. Zde pak můžeme narazit na informace, že nádí odpovídají nervovým vláknům, ne všichni se však s tímto názorem ztotožňují. Novější teorie zase zjednodušeně řečeno poukazují na to, že energetické dráhy jsou něco jako kanálky vody ve fasciální tkáni, která je v celém těle.
Nádí jsou tedy kanálky, jimiž prána proudí, její příjem a výdej pak probíhá v místech jejich křížení a zakončení na lidském těle, právě tato místa se nazývají čakry. Lidské tělo je doslova poseto čakrami, ale opět ne všechny mají stejnou důležitost. V jógové literatuře nejčastěji narazíme na koncept sedmi, nebo osmi, hlavních čaker. Znáte jejich jména?