Nádí a páteř našeho energetického těla

Prána, tedy energie, je v lidském těle distribuována v kanálcích zvaných nádí. Slovo původem ze sanskrtu znamená trubice, kanál. V lidském těle najdeme těchto kanálku mnoho – počet uváděný v pramenech se mnohdy různí, Hatha jóga pradipika jich uvádí 72 000. Ne všechny jsou však stejně důležité.

Nejdůležitější součástí našeho energetického těla jsou tři hlavní kanálky vedoucí podél páteře a to Ida, Pingala a Sušumna. Ida nalevo symbolizuje ženskou polaritu (slovy čínské filozofie jin), Pingala napravo symbolizuje mužskou polaritu (jang) a hlavní kanálek uprostřed se jmenuje Sušumna.

Zdroj: https://www.joaomagalhaes.com/o-tao-do-reiki/2013/06/chakras-corpo-energetico-e-o-reiki/

Samozřejmě se zde nabízí také otázka nádí ve vztahu k fyzickému tělu. Zde pak můžeme narazit na informace, že nádí odpovídají nervovým vláknům,  ne všichni se však s tímto názorem ztotožňují. Novější teorie zase zjednodušeně řečeno poukazují na to, že energetické dráhy jsou něco jako kanálky vody ve fasciální tkáni, která je v celém těle.

Nádí jsou tedy kanálky, jimiž prána proudí, její příjem a výdej pak probíhá v místech jejich křížení a zakončení na lidském těle, právě tato místa se nazývají čakry. Lidské tělo je doslova poseto čakrami, ale opět ne všechny mají stejnou důležitost. V jógové literatuře nejčastěji narazíme na koncept sedmi, nebo osmi, hlavních čaker. Znáte jejich jména?

Monika Winklerová
Monika Winklerová je hlavní autorkou a "programátorkou" tohoto webu. Věnuje se výuce různých jógových stylů - od dynamické Ashtanga vinyasa yogy až po klidnou Yin yogu. Je učitelkou Rádža jógy (200 hod., ČR), Ashtanga Vinasa yogy (200 hod., Indie), Hatha Yogy (200 hod., Indie) a Yin Yogy (100 hod., ČR) Posledních pět let se věnuje pořádání vlastních kurzů, workshopů a pobytů všude po světě. Co ji k józe přivedlo a jak jóga změnila její život, si můžete přečíst v jejím příběhu. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů