Je to už pár dní od začátku nového roku, ale ráda bych dnes sdílela naše společné požehnání novému roku na první letošní lekci.
Zpívali jsme Ganeshovi, symbolu nových počátků a odstraniteli překážek, každý se svým záměrem a přáním do nového roku. Udělejte si chvilku čas, posaďte se a zamyslete se, co je vaším snem, záměrem, přáním do nového roku. Nehledejte předsevzetí, nehledejte jak se vylepšit, zaměřte se na sny. Žijete svůj život tak, jak si přejete? A pokud ne, co k tomu schází a co pro to můžete udělat?
Některá přání musí zrát (nebo jindy na jejich vyplnění musíme dozrát my), jiná ale můžeme opečovávat – hnojit a zalévat jako květiny, a postupně pracovat na jejich uskutečnění nejen v mysli, ale i v projevené realitě.
Nejsem vypravěč vtipů, pamatuji si snad jen jeden o muži, kteý se každý večer modlí, aby vyhrál milión. Po mnoha letech modliteb se ozve boží hlas a požádá muže, aby si už tedy alespoň koupil los.
Asi to ani není vtip, ale pro naše životy je to často příznačné – mnohé věci bychom si mohli splnit nebo pro jejich naplnění něco udělat.
Někdy jsme ale uvězněni ve své mysli a vlastně chceme jen toužit po něčem nedosažitelném, místo abychom natáhli ruku a na nedosažitelné si sáhli. A v mnoha dalších případech se ani nezastavíme, a tak nevíme, po čem vlastně naše duše touží. A náš život se řítí jako vlak bez strojvedoucího.
Život je tady pro život (jen tak si je :-D), vytváříme jej každý den, každý den taky může skončit. O tom, že tím to stejně nekončí, se dnes ale bavit nebudeme. Každý z nás má své téma, svůj batůžek tužeb, které chce zažít nebo věc, které chce mít v domnění, že takto dosáhne naplnění. Ano i ne. Jedno přání generuje druhé a je to jedno až za druhým…
Ale když si je plníme a žijeme své sny, je to jako sycení hladového bříška. Dopřávejte si a žijte podle sebe, ten hlad potom postupně slábne a až prohledáme všechny různé oblasti života a nasytíme se vším možným – věci, zážitky, role – tak postupně bude přibývat ticho a klid ve kterém nám bude čím dál lépe.
Zní to jako opak jógových přikázání ohledně stahování smyslů a netoužení. Je i není. Asi jsem tady na cestě k Oshovi a jeho přikázáním. Ale všechno tu má své místo.
Sama za sebe ve svém životě vnímám, jak všechny tyhle nemožnosti a zážitky, které jsem si splnila, jako by ze mě odpadly jako závaží, jako bych jejich prožitím odhalila jejich prázdnotu. Jakoby bych se jich přepila, přejedla a přestaly mě zajímat. Namísto popření a zatlačení, kdy by mohly s časem probublávat na povrch jako nevybouřené mládí.
Pokud ale netoužíte po ničem jiném než klidu mysli, tak si od Ganéši nic neobjednávejte, i tak si můžete zazpívat s námi 🙂
Ganesha sharanam 2018, aneb jak jinak než „Děj se vůle boží.“