Ashtanga Vinyasa Yoga nabídne směr, když hledáte systém

2.1. 2017 Monika Winklerová 1207x

Ashtanga Vinyasa Yoga je momentálně jedním z celosvětově nejrozšířenějších jógových stylů. Vyzkoušeli jste ji už? A proč je ashtanga tak populární a stojí za to ji vyzkoušet? Důvodů je hned několik:

 1. Říká vám přesně, co máte dělat.

Často když se na hodinách ptám, zda-li doma cvičíte, dozvím se, že máte strach nebo respekt, abyste si neublížili a že nevíte, co byste vlastně měli cvičit. Je to jako když jedeme autem na sedadle spolujezdce – prostě se vezeme a stejně tak na lekcích jógy děláme prostě to, co nám učitel řekne, hlava a paměť je prostě vypnutá. Ashtangu si po pár lekcích můžete zacvičit i sami doma – má totiž přesně daný sled pozic, takže víte, co máte dělat a nemusíte nad tím přemýšlet. Pokud už máte základy, ale nejste si jistí v kranflecích, tak se podívejte ZDE.

2. Když něco děláte pravidelně, vidíte pokroky.

Ano, je to jednoduché – na začátku se nám možná nedaří, ale opakováním se můžeme zlepšovat. Jenže když neustále střídáme aktivity a na jógu si uděláme čas jednou týdně, velký pokrok zřejmě nezaznamenáme. Když však opakujeme stále tutéž sestavu, pomalu vidíme, jak se posouváme a motivuje nás to ve cvičení pokračovat.

3. Vnese do vašeho života řád.

Ashtanga má přesně daná pravidla a jedním z nich je cvičení 6 dnů v týdnu, tedy jeden den volna týdně. Dále se doporučuje vynechat úplněk a dny menstruace. Ale jinak nám nabídne pevný řád.

4. Přináší s sebou výzvu.

Ashtanga má sice několik sérií, ale většina cvičenců zůstane u první, maximálně druhé série. Ne že by se flákali, to vůbec ne, ale už první série vám nabízí dostatečnou zábavu na několik let – pořád je se co učit a vylepšovat a některé pozice jsou skutečnou výzvou. A výzvy máme v dnešní době rádi. Motivují nás totiž na sobě pracovat…

5. Spojuje protažení a posílení.

Ashtanga jogíni nebývají na kost vyhublá tintítka, ashtanga produkuje člověka štíhlého, ale pevného, osvaleného 😀 Ze začátku vyžaduje trpělivost na budování síly, ale když vytrváte nabízí krásné zpevnění středu těla a protažení částí těla, o kterých jste ani nevěděli…

6. Když se chcete předvést…

A závěrem trošku nejogínsky – naučíte se i nějaké kejkle nad kterými můžou na leckterém večírku žasnout vaši přátelé 🙂

Pokud se vám nedaří udržet si disciplínu.

Pokud jste věční začátečníci a pořád vám do toho něco vštupuje, svou praxi tak stále odkládáte a nikam se neposouváte, vytvořila jsem pro vás soubor pomůcek.


DSC_0653Ashtanga a já 😀

Moje první cesta do Indie byla právě za ashtangou a před třemi (nebo čtyřmi?) lety jsem se tam také vydala absolvovat učitelský kurz.

Kurzy ashtangy, které vedu v Ostravě jsou skvělým základem pro jakoukoli jógovou praxi. Jsou vedeny postupným probíráním jednotlivých pozic a jejich přibíráním do sestavy, tak abychom pochopili smysl pozic a mohli cvičení praktikovat i sami doma. Poslední roky probíhají ranní kurzy ashtangy a jednou za rok otevírám záčátečníky.

Ashtanga se v Indii tradičně praktikuje samostatně, ale ve skupině. To znamená, že všichni sestavu již znají a cvičí svým tempem. Učitel je na lekcích k dispozici, aby studentům asistoval, opravoval je a učil nové prvky, je-li třeba. Takže ashtangoví začátečníci jsou i zde vítáni.

Monika Winklerová
Monika Winklerová je hlavní autorkou a "programátorkou" tohoto webu. Věnuje se výuce různých jógových stylů - od dynamické Ashtanga vinyasa yogy až po klidnou Yin yogu. Je učitelkou Rádža jógy (200 hod., ČR), Ashtanga Vinasa yogy (200 hod., Indie), Hatha Yogy (200 hod., Indie) a Yin Yogy (100 hod., ČR) Posledních pět let se věnuje pořádání vlastních kurzů, workshopů a pobytů všude po světě. Co ji k józe přivedlo a jak jóga změnila její život, si můžete přečíst v jejím příběhu. >>
Komentáře