Maha Shivaratri, jak se slaví v Indii a proč a jak slavit doma

4.3. 2019Monika Winklerová657x

Dnes slaví hinduisté jeden významný svátek, při němž se oslavuje jeden z hlavních bohů (pro některé ten hlavní) Shiva. Kdy, jak a proč Shivu oslavují a co si z toho můžeme vzít?

Shivaratrí se slaví 13-14 den každého měsíce, největší oslavy se však konají jednou za rok a říká se jim Maha Shivaratrí. Slaví se 13. noc a 14. den v měsíci phalgun (který je pro většinu indů posledním měsícem roku), což v našem kalendáři vychází někdy na únor, jindy březen. Mahá Shivarátrí doslova znamená Velká Shivova noc.

K Maha Shivaratri se vztahuje mnoho významů a legend. Podle některých je to noc, při níž Shiva tančí svůj divoký  tanec, který se nazývá Tandava – symbolizuje vznik, trvání a zánik (možná znáte z některých vyobrazení tančícího Shivu – Nataraja), podle jiných legend připadá Mahá Shivarátri na den jeho sňatku s bohyní Parvatí. Symbolicky bývá tato noc spojována s očistou od hříchů, s bdělostí (dosažením Shivového vědomí), s vítězstvím nad temnotou a nevědomostí.

Oslavy Mahá Shivarátri v Indii

Maha Shivarátrí se slaví ve dne i v noci, kdy se oddaní postí, zpívají, tancují, odříkávají mantry a účastní se rozličných rituálů s ohněm a vodou, kterou se polévá Shiva nebo linga.

Jednou jsem v období oslav Shivaratri byla zrovna v Indii, viděla jsem však pouze průvody, nenavštívila jsem místní chrám, ale takovou “prozápadní” oslavu s učitelem sanskrtu a několika dalšími jogíny. Díky tomu jsem však zase poznala některé z textů na oslavu Shivy, které si spolu zazpíváme už ve středu na lekci.

Vzhledem k rozlehlosti Indie a různým specifikům jednotlivých krajů a směrů v rámci hinduismu se můžete účastnit divokých oslav, při kterých se bude hodně tancovat, budou probíhat průvody a bude to živé – to jsou ty lidové. Takové jsou oslavy většiny bohů v Indii. K oslavě Shivaratrí slouží spousta bhajanů a manter.

Shiva je takes spojován s konzumací mariahuany, a tak jednou z možností jeho uctění je i konzumace “bhangu”(konopí), třeba ve formě konopného nápoje. Že tomu tak je i dnes se můžete dočíst v malé české reportáži o návštěvě těchto oslav.

Pro vážnější duchovní aspiranty je však tato noc také příležitostí dosáhnout určitého poznání (někde se dočteme o nárustu energie v tento den z důvodu pozice planet) a tak se věnují meditaci nebo klidnému odříkávání mantry.

Taková nejjednodušší, ale u mě snad od počátku nejběžněji používaná mantra je Om namah Shivaya.

Linga jako symbol Shivy

K uctívání Shivy se často používá linga, někdy psáno lingam. Jedná se o falický symbol, který je během obřadů poléván vodou, mlékem, jogurtem, růžovou vodou, mazán medem a santalovou pastou, a je to symbol tvořivé energie, ze které vše vzešlo a k níž se také vše navrací.

K vzniku tohoto symbolu se váže několik legend, zřejmě nejznámější je ta, v níž Shiva řeší spor mezi Brahmem a Vishnuem, kteří se hádají, kdo z nich je mocnější. Shiva se promění v linga (někdy nazýván i kuželem světla) a tito bohové mají za úkol nalézt jeho konec. To se jim však nepodaří a nakonec uznávají, že nejmocnějším bohem je Shiva.

Shiva je pro jogíny speciální

Jóga a hinduismus si jsou často blízko, a tak na lekcích občas zpíváme mantry hinduistickým bohům. Možná jste už takto slyšeli právě o těch třech hlavních – Brahmovi, Vishnuovi a Shivovi, z nichž každý reprezentuje určitou fázi, energii. Brahma – strvořitel, symbolizuje začátek, Vishnu – “pečovatel, uchovatel”, symbolizuje trvání a Shiva – ničitel, symbol konce a transformace. Třeba jako v této mantře Guru vandana, poděkování učitelům, kde přeneseně děkujeme těmto bohům a třem druhům zkušeností, které nám přinášejí:

Gurur Brahma Gurur Vishnu / Guru Dévo Mahéšwara / Gurur sakšát parabrahma / Tasmai šrí guravé namah

Shiva však má nakonec i speciální postavení – jak vyplývá už i z příběhu výše. Je největší, nemá začátek a konec, je nejmocnější – je vším. Shiva tak někdy symbolizuje to jedno jediné vědomí, které je vším a do kterého se probudíme, když se rozpustí naše představy o tom, kdo a co jsme. Viz následující mantra:

Om Namah Shivaya Gurave
Saccidananda Murtaye
Nisprapancaya Shantaya
Niralambaya Tejase
Om

Shiva také bývá nazýván Adiyogi – první jógín, Adi guru – prvotní učitel všech učitelů.

Proč a jak Shivaratri slavit?

Z naší racionální, materiální kultury a života jsme vyčlenili svátky – nemáme přece na takové blbiny čas, že… 😀 chybí nám tam ta vidina okamžitého benefitu, výsledku? Vnitřní očista je však stejně důležitá jako ta vnější a dříve nebo později si stejně vyžádá čas, který potřebuje. Takovou vnitřní očistou, kterou můžeme zařadit do každodenního života může být relaxace, meditace, koupel, rituál a spousta dalšího. Je jen na nás jaký tomu dáme význam. Stačí chvíle vědomého zastavení.

A pak je tady příležitost jako je Shivaratri nebo Maha Shivaratri. Vědomě zastavit – spojit se s aspektem Shivy a toho, co pro vás symbolizuje (příští článek sepíšu něco o Shivovi, ať se to trošku konkretizuje pro ty z vás, co o něm slyšíte poprvé).

A na závěr pár tipů, jak “slavit” doma:

  • Zapálit svíčku, vzít málu a odříkat Om namah Shivaya.
  • Nebo si pustit, poslouchat nebo zpívat výše uvedenou mantru s nádhernou hudbou z alba Invocation (Ty Burhoe, Krishna Das, Manorama).
  • Nebo je vám bližší celonoční praxe držení mantry?
  • Nebo jenom před spaním jednou v duchu pronést Om namah Shivaya?
  • Nahlas, šeptem nebo v duchu.
  • Nebo přijďte ve středu na slavnostní lekci, kde se dozvíte víc 🙂

Uctít Shivu jako tolik potřebnou energii transformace. Uctít Shivu jako vědomí, které je vším.

Monika Winklerová
Monika Winklerová je hlavní autorkou a "programátorkou" tohoto webu. Věnuje se výuce různých jógových stylů - od dynamické Ashtanga vinyasa yogy až po klidnou Yin yogu. Je učitelkou Rádža jógy (200 hod., ČR), Ashtanga Vinasa yogy (200 hod., Indie), Hatha Yogy (200 hod., Indie) a Yin Yogy (100 hod., ČR) Posledních pět let se věnuje pořádání vlastních kurzů, workshopů a pobytů všude po světě. Co ji k józe přivedlo a jak jóga změnila její život, si můžete přečíst v jejím příběhu. >>
Komentáře