Mahášivarátri, jak se slaví v Indii a proč a jak slavit doma

Dnes slaví hinduisté jeden významný svátek, při němž se oslavuje jeden z nejznámějších bohů (pro některé ten hlavní) Šiva (Śiva, सिव)​. Kdy, jak a proč Šivu oslavují a co si z toho můžeme vzít?

Šivarátri se slaví 13-14 den každého měsíce, největší oslavy se však konají jednou za rok a říká se jim Mahášivarátri (Mahāśivarātri, महाशिवरात्रि). Slaví se 13. noc a 14. den v měsíci phalgun (který je pro většinu indů posledním měsícem roku), což v našem kalendáři vychází někdy na únor, jindy březen. Mahášivarátri doslova znamená Velká Šivova noc (mahá (mahā, महा) + Šiva (Śiva, सिव)​ + rátri (rātriḥ, f., रात्रिः).

K Mahášivarátri se vztahuje mnoho významů a legend. Podle některých je to noc, při níž Šiva tančí svůj divoký  tanec, který se nazývá Tándava (tāṇḍavam, ताण्दवम्) – symbolizuje vznik, trvání a zánik (možná znáte z některých vyobrazení tančícího Shivu – Nataraja), podle jiných legend připadá Mahášivarátri na den jeho sňatku s bohyní Párvatí (Pārvatī, पार्वती). Symbolicky bývá tato noc spojována s očistou od hříchů, s bdělostí (dosažením Šivova vědomí), s vítězstvím nad temnotou a nevědomostí.

Oslavy Mahášivarátri v Indii

Mahášivarátri se slaví ve dne i v noci, kdy se oddaní postí, zpívají, tancují, odříkávají mantry a účastní se rozličných rituálů s ohněm a vodou, kterou se polévá Šiva nebo linga.

Jednou jsem v období oslav Šivarátri byla zrovna v Indii, viděla jsem však pouze průvody, nenavštívila jsem místní chrám, ale takovou „západnější“ verzi oslav s učitelem sanskrtu Jamesem Boagem, který také často navštěvuje ČR. Pokud budete mít příležitost, určitě doporučuji.

Vzhledem k rozlehlosti Indie a různým specifikům jednotlivých krajů a směrů v rámci hinduismu se můžete účastnit divokých oslav, při kterých se bude hodně tancovat, budou probíhat průvody a bude to živé – to jsou ty lidové. Takové jsou oslavy většiny bohů v Indii. K oslavě Šivarátri slouží spousta bhadžanů a manter.

Šiva je také spojován s konzumací mariahuany, a tak jednou z možností jeho uctění je i konzumace „bhangu“(konopí), třeba ve formě konopného nápoje. Že tomu tak je i dnes se můžete dočíst v malé české reportáži o návštěvě těchto oslav.

Pro vážnější duchovní aspiranty je však tato noc také příležitostí dosáhnout určitého poznání (někde se dočteme o nárustu energie v tento den z důvodu pozice planet) a tak se věnují meditaci nebo klidnému odříkávání mantry.

Taková nejzákladnější mantra, která se obrací na Šivu je Oṃ namaḥ Śivāya, Oṃ pozdrav/poklona Šivovi. (नमः namaḥ – pozdrav, poklona (m., nom., sg.) शिवाय śivāya – Šivovi (m., dat., sg.))

Linga jako symbol Šivy

K uctívání Šivy se často používá linga, někdy psáno lingam. Jedná se o falický symbol, který je během obřadů poléván vodou, mlékem, jogurtem, růžovou vodou, mazán medem a santalovou pastou, a je to symbol tvořivé energie, ze které vše vzešlo a k níž se také vše navrací.

K vzniku tohoto symbolu se váže několik legend, zřejmě nejznámější je ta, v níž Šiva řeší spor mezi bohem Brahmou a Višnuem, kteří se hádají, kdo z nich je mocnější. Šiva se promění v linga (někdy nazýván i kuželem světla) a tito bohové mají za úkol nalézt jeho konec. To se jim však nepodaří a nakonec uznávají, že nejmocnějším bohem je Šiva.

Šiva je pro jogíny speciální

Jóga a hinduismus si jsou často blízko, a tak na lekcích občas zpíváme mantry hinduistickým bohům. Možná jste už takto slyšeli právě o těch třech hlavních – Brahmovi, Višnuovi a Šivovi, z nichž každý reprezentuje určitou fázi, energii. Brahma – strvořitel, symbolizuje začátek, Višnu – „pečovatel, uchovatel“, symbolizuje trvání a Šiva – ničitel, symbol konce a transformace. Třeba jako v této mantře Guru vandana, poděkování učitelům, kde přeneseně děkujeme těmto bohům a třem druhům zkušeností, které nám přinášejí:

Gurur Brahmā gurur Viṣṇuḥ / gurur devo Maheśvaraḥ । / guruḥ sākṣāt paraṃ Brahma / tasmai śrī gurave namaḥ ॥

Podrobněji o této mantře se dočtete v tomto článku >>>

Šiva však má nakonec i speciální postavení – jak vyplývá už i z příběhu výše. Je největší, nemá začátek a konec, je nejmocnější – je vším. Šiva tak někdy symbolizuje to jedno jediné vědomí, které je vším a do kterého se probudíme, když se rozpustí naše představy o tom, kdo a co jsme. Viz následující mantra:

oṃ namaḥ śivāya gurave ।

saccidānanda mūrtaye ।

niṣprapañcāya śāntāya ।

nirālambāya tejase ॥

Tato mantra je zpracována na nádherném CD Invocation, které najdete i na youtube >>>. Známá je také díky škole Anusara jógy. Podrobněji s překladem jsem o mantře napsala ve článku zde >>

Zazpívat si ji se mnou a naučit se ji hrát můžete v tomto videu >>>

Šiva také bývá nazýván Adiyogi – první jógín, Adi guru – prvotní učitel všech učitelů.

Proč a jak Šivarátri slavit?

Z naší racionální, materiální kultury a života jsme vyčlenili svátky – nemáme přece na takové blbiny čas, že… 😀 chybí nám tam ta vidina okamžitého benefitu, výsledku? Vnitřní očista je však stejně důležitá jako ta vnější a dříve nebo později si stejně vyžádá čas, který potřebuje. Takovou vnitřní očistou, kterou můžeme zařadit do každodenního života může být relaxace, meditace, koupel, rituál a spousta dalšího. Je jen na nás jaký tomu dáme význam. Stačí chvíle vědomého zastavení.

A pak je tady příležitost jako je Šivarátri nebo Mahášivarátri. Vědomě zastavit – spojit se s aspektem Šivy a toho, co pro vás symbolizuje (příští článek sepíšu něco o Šivovi, ať se to trošku konkretizuje pro ty z vás, co o něm slyšíte poprvé).

A na závěr pár tipů, jak „slavit“ doma:

  • Zapálit svíčku, vzít málu a odříkat Om namaḥ Śivaya.
  • Nebo si pustit, poslouchat nebo zpívat výše uvedenou mantru s nádhernou hudbou z alba Invocation (Ty Burhoe, Krishna Das, Manorama).
  • Nebo je vám bližší celonoční praxe držení mantry?
  • Nebo jenom před spaním jednou v duchu pronést Om namaḥ Śivaya?
  • Nahlas, šeptem nebo v duchu.
  • Nebo přijďte ve středu na slavnostní lekci, kde se dozvíte víc 🙂

Uctít Šivu jako tolik potřebnou energii transformace. Uctít Šivu jako vědomí, které je vším.

Mantrový online kurz

Více o Šivovi a šivaismu se můžete dozvědět v mém online kurzu. Takže pokud vás zajímají hinduističtí bohové a mantry, jejich studiu se můžete věnovat v online kurzu Sanskrtská knihovna, kde se dozvíte hodně informací z jógové historie, o jednotlivých bozích, dostanete hromadu odkazů na hudbu a v každé lekci i akordy k jedné verzi, takže si je můžete zahrát a zazpívat. O kurzu si můžete přečíst tady >>>.

Mantry si také můžete zazpívat naživo se mnou na lekcích jógy nebo pobytech, které najdete v Kalendáři akcí.

Monika Winklerová
Monika Winklerová je hlavní autorkou a "programátorkou" tohoto webu. Věnuje se výuce různých jógových stylů - od dynamické Ashtanga vinyasa yogy až po klidnou Yin yogu. Je učitelkou Rádža jógy (200 hod., ČR), Ashtanga Vinasa yogy (200 hod., Indie), Hatha Yogy (200 hod., Indie) a Yin Yogy (100 hod., ČR) Posledních pět let se věnuje pořádání vlastních kurzů, workshopů a pobytů všude po světě. Co ji k józe přivedlo a jak jóga změnila její život, si můžete přečíst v jejím příběhu. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů