Mnohokrát už jsem po lekcích slyšela vaše příběhy o tom, jak vás jóga zbavila bolesti zad a vůbec jak se po ní cítíte dobře. Mnohokrát už jsem se setkala s dotazy na které bych asi musela mít vystudovanou medicínu, fyzioterapii, psychologii a možná i psychiatrii 😀 no a mnohokrát jsem se setkala s otázkou: jaká je ta nejlepší asána na…
Naposledy mě tento dotaz postihl dvakrát v tomto týdnu a tak mi to nedá na něj neodpovědět veřejně, ikdyž je tady to riziko, že spoustu z vás zklamu 😀
Většina z nás žije v představě, že naše tělo je podobně jako automobil složeno z nezávislých součástek a tudíž když se něco porouchá – chceme opravovat součástku, v horším případě vyměňovat.
Takové myšlení v nás asi už na základní škole začala pěstovat biologie a mnoho lékářů stále posiluje představu oddělenosti jednotlivých částí (už to množství specializovaných oddělení u lékaře, která spolu často ani nekomunikují, tudíž pohledat někoho, kdo by zdravotní stav řešil komplexně, je nadlidský úkol, ale to teď neřešíme :-D).
Délka, síla a pružnost – tam hledáme balanc – určitou část těla potřebujeme posílit, jinou protáhnout…, ano, a ovlivňuje to i naše držení těla. Všechny naše svaly jsou však ještě navíc spojeny fasciální tkání – jsou do ní doslova zabaleny a tak se jakákoli dysbalance promítá do celého těla.
Mrkněte třeba na toto video.
Každý den, co se nehýbame, naše fasciální tkáň jako by se pomalu slepovala a tuhla. Proč? Naše tělo nám nechce škodit, právě naopak – dělá, to nejlepší co může a tak když vidí, že danou částí těla pohybovat nepotřebujeme, stabilizuje, zpevňuje. Tak, abychom mohli co nejsnáze dělat to, co skutečně děláme – pro někoho je to třeba celodenní sezení – v autě, v práci, v autě, doma, ale pro někoho je to třeba nějaká jednostranná sportovní aktivita.
Vzpomeňte si na Davisův zákon: „Use it or loose it“. Aneb: co v těle nepoužíváš, to ti zakrní.
Dlouhou dobu se zdá že nic, tělo dlouhou dobu vybalancovává vznikající nerovnováhu a pak… hledáme ten nejlepší cvik na bedra, protože už se nemůže ani pohnout.
Určitě narazíte na spoustu dobře míněných a zaručených rad, možná pár z nich i vyzkoušíte, možná se některé chytnete a budete ji šířit dál – protože když vám tak skvěle pomohla, je zaručeno, že pomůže i jiným.
Kdyby to ale tak bylo a fungoval by jeden univerzální návod na zdraví a život – cvičení a životosprávu, nikdy by se nám tady nerozvinulo tolik různých směrů.
Ta pestrost je tady ale proto, že každý z nás je jedinečný a co pomůže jednomu, nemusí vůbec posloužit druhému.
Možná bych před pár lety odpověděla jinak, protože je spousta krásných komplexních pozic. Dnes ale spíše vnímám, že každá z nich je jedinečná a nejlepší je je střídat, protože každá je jiná a dává tělu něco jiného.
Takže dnes soutěž o nejlepší asánu vyhrává: každýdenjináasána. (Pozn.: nejedná se o slovo původem ze sanskrtu.)
Vím, že dneska doba fandí článkům typu „tři nejlepší asány“ a „pět tipů jak být doživotně šťastný“, protože všichni bychom nejraději instantní řešení, kterým nemusíme nic věnovat – tedy především ne čas.
Ale víte co? přecijen mám jednu dobrou zprávu, pro ty z vás, co hledáte tu nejlepší asánu na … (doplněte svůj problém – ramena, zápěstí, bedra).
Zkuste si tedy najít 15 minut denně na protahování (třeba s touto rozcvičkou) – může to být jóga nebo spontální protahování jako to přirozeně dělají všechna zvířata. Nepotřebujete k tomu nic vědět, stačí své tělo cítit. A pokud ho zatím necítíte, začněte s jógou, třeba podle videa nebo toho, co jste dělali na lekci jógy.
Když začnete své tělo lépe vnímat, začněte si s ním více hrát, experimetovat a hledat v každé té ásáně potenciál pro větší nebo zase trochu jiné protažení, hledejte jak se dostat k tomu místu, kde cítíte ztuhlost, klidně dýchejte a hledejte, jak ho uvolnit.
Není to sice pět zaručených tipů, ale může to být jen 15 minut denně, které s vaším tělem udělají zázraky.
A pokud ještě cítíte respekt nebo strach, že byste měli cvičit sami, klidně začněte s mýma videama na youtube >>>