Prostě a jednoduše, čtyři kategorie lidí a jak se k nim chovat

24.2. 2017Monika Winklerová1549x

Patanžaliho Jóga sútry nám dávají mnoho praktických návodů do života, které nám mohou ušetřit spoustu trápení a přemýšlení. V jedné ze súter tak najdeme návod na to, jak se chovat k lidem, tak abychom ušetřili svou mentální energii – tedy museli méně přemýšlet a více si užili radostných zastavení a klidu. Myslím, že není, co dodávat. Inspirujte se a vyzkoušejte!

Sukha – šťastní lidé – Maitri – přátelství

– často když lidé vidí někoho šťastného, tak závidí a pomlouvají. Namísto toho zkusme s tím člověkem navázat přátelství, přát mu jeho štěstí a přát stejné štěstí i všem lidem.

Dukha – nešťastní lidé – Karuna – soucit

– ačkoli existuje karma a naše trápení jsou výsledkem minulých skutků, neznamená to, že jsme k trápící se osobě lhostejní. Když můžeme, tak pomozme. Jde také o klid naší mysli.

Punya – ctnostní, čestní – Mudita – radost

– važme a všímejme si pozitivních vlastností takovýchto lidí a snažme se je rozvinout i v sobě.

Apunya – zlí, špatní, zlomyslní – Upekshanam – nevšímavost (lhostejnost)

– nesnažte se těmto lidem radit, nejčastěji tak sami ztratíte svůj vlastní klid. Naučí se sami zkušeností.

A pro milovníky sanskrtu, celá sútra zní takto:

I.33 MAITRI KARUNA MUDITOPEKSANAM SUKHA DUKHA PUNYAAPUNYA VISAYANAM BHAVANATAS CITTA PRASADANAM.

4druhy lidi - 2

Monika Winklerová
Monika Winklerová je hlavní autorkou a "programátorkou" tohoto webu. Věnuje se výuce různých jógových stylů - od dynamické Ashtanga vinyasa yogy až po klidnou Yin yogu. Je učitelkou Rádža jógy (200 hod., ČR), Ashtanga Vinasa yogy (200 hod., Indie), Hatha Yogy (200 hod., Indie) a Yin Yogy (100 hod., ČR) Posledních pět let se věnuje pořádání vlastních kurzů, workshopů a pobytů všude po světě. Co ji k józe přivedlo a jak jóga změnila její život, si můžete přečíst v jejím příběhu. >>
Komentáře