5 knih o JIN JÓZE

S knihama o józe se v posledních letech roztrhl pytel a nemusí být snadné se v té záplavě zorientovat. V tomto článku vás nechci upozornit na novinky, ale spíše poukázat na klasiky, kteří by mohli v regálech knihkupectví zapadnout. Je to taková první generace učitelů JIN jógy, která formovala její základy. Většinu knih mám v angličtině, ale v současnosti jsou už k dispozici i české překlady.

Knihy jsem rozdělila do dvou kategorií – první začneme knihama obecně o praxi jin jógy a následovat budou knihy, které se věnují anatomii a rozdílům našich těl – znalost těchto rozdílů a zaměření na funkci pozice namísto jejího vzhledu je jedním z hlavních pilířů jinové praxe.

PRINCIPY JIN JÓGY

Paul Grilley – YIN YOGA, principles & practice (Jin jóga: Principy a praxe)

Paul Grilley je tím, kdo formuloval základy jinové praxe. Odvolává se na Paulieho Zinka, učitele opičiho kung-fu, ke kterému chodil na lekce a v nichž se právě setkal s dlouhými výdržemi v pozicích. Dnes i Paulie Zink učí a vede kurzy Yin jógy, ale podle toho, co jsem četla, byl to Paul Grilley, který směr definoval a pojmenoval.

Jeho kniha YIN YOGA, principles & practices – formuluje právě tyto základy a seznamuje se základníma jinovýma pozicema. V roce 2018 vyšla i v češtině pod názvem Jin jóga: Principy a praxe.

Sarah Powers – Insight Yoga (Jóga vhledu)

Sarah Powers je učitelka žijící v Americe, která se s jin jógou setkala právě u Paula Grilleyho. Začínala s dynamickými směry, které i nadále příležitostně spojuje s praxí jinovou. Věnuje se studiu a praxi buddhismu a její lekce jsou těmito praxemi prokládány. Mám doma od ní také několik DVD a je to moc příjemná a poklidná praxe.

Její kniha se věnuje základním jinovým pozicím a spojuje je s vyprávěním o meridiánech podle tradiční čínské medicíny, nabízí také sestavy na různé orgány.

Bernie Clark – The complete guide to Yin Yoga (Jin jóga, Ucelený průvodce teorií i praxí)

Knihu Bernieho Clarka mám ráda, protože je krásně přehledná. Teoretický úvod následuje rozsáhlá část, kde se každé pozici věnuje na několik stran. Nabízí také různě dlouhé sestavy na meridiány, rozebírá anatomii, tkáně i energie a různé přístupy k ní. Dostatek inspirace a praxí na hodně dlouhou dobu.

Pokud by vás zajímalo propojení jin jógy a tradiční čínské medicíny – vytvořila jsem důkladný online kurz, kde se naučíte souvislosti mezi pozicemi a meridiány, které stimulují. Tak budete vědět, jak podpořit své orgány a zlepšit celkové zdraví.

JIN JÓGA A ANATOMIE

Paul Grilley – Anatomy for Yoga with Paul Grilley

Tentokrát se nejedná o knihu, ale o DVD. Ano, dnes už DVD patří pravěku, ale svého času jsem si ho nechala poslat z daleké Ameriky, zaplatila za něj na tehdejší poměry hodně peněz, skoro měsíc na něj čekala, načež mi ho zabavil celní úřad, aby cenu ještě znásobil 😀 Dnes už ale není třeba toto vše podstupovat – v éře online lekcí a kurzů můžete mít vše dostupné do pár minut.

DVD je naprosto jedinečné, protože Paul Grilley na něm učí skupiny jógových učitelů a praktikantů a demonstruje přímo na nich, do jaké míry se lišíme ve stavbě našeho těla – tvaru našich kostí a tedy i rozsahu pohybu. Jde vidět, že i pro mnoho let praktikující jógíny jsou jeho informace nové a nabourávají koncept, že s „pravidelnou praxí jsou všechny pozice možné.“

Bernie Clark – Your body, your yoga

Tato kniha je bohužel dostupná pouze v angličtině. Rozvíjí témata z DVD Paula Grilleyho, které se právě týkají rozdílů tvaru našich kostí, rozsahu pohybu. V posledních letech také vydal celou knihu zaměřenou na páteř – your spine, your yoga a také na horní polovinu těla – your upper body, your yoga.

Tyto knihy považuju za maximálně důležité, stejně jako výše uvedené DVD. Je potřeba, abychom sami co nejlépe znali své tělo a respektovali jeho možnosti a je důležité, aby jógoví učitelé věděli, jak velké rozdíly se pod kůži schovávají a že „když dva dělají totéž, nemusí to být vždycky totéž“. Tedy pozice může navenek vypadat stejně, ale důležité je, co se děje uvnitř.

Znalost těchto rozdílů nám může pomoci také zlepšit své vlastní vnímání těla – víme kam zaměřit pozornost a co hledat. Poznáváme své limity, když se k nim propracujeme a učíme se je respektovat.

Knih a informací je dnes přemíra, ani není možné je číst a znát všechny, ale vzdělávání prostě k životu patří. Určitě je i spousta dalších skvělých knih o jin józe, záměrem tohoto článku bylo ale především ukázat na osobnosti, které formovaly jinovou praxi tak, jak ji dnes známe.

V dnešní online éře to může být také upozorněním na zajímavé učitele, které vás inspiruje k vyhledání jejich obsahu – online videí a kurzů. Máte-li svou oblíbenou knihu o józe, budu ráda, když mi také dáte tip. 😉

Pokud vás jinová praxe zajímá, zvu vás také na víkendový kurz jin jógy, kde se dozvíte mnoho právě o rozdílech v našich tělech a o principech jinové praxe, které můžete využít pro sebe nebo do svých lekcí zapojit jin jógu.

Článek najdete i ve formě videa na mém YT kanálu.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video
Monika Winklerová
Monika Winklerová je hlavní autorkou a "programátorkou" tohoto webu. Věnuje se výuce různých jógových stylů - od dynamické Ashtanga vinyasa yogy až po klidnou Yin yogu. Je učitelkou Rádža jógy (200 hod., ČR), Ashtanga Vinasa yogy (200 hod., Indie), Hatha Yogy (200 hod., Indie) a Yin Yogy (100 hod., ČR) Posledních pět let se věnuje pořádání vlastních kurzů, workshopů a pobytů všude po světě. Co ji k józe přivedlo a jak jóga změnila její život, si můžete přečíst v jejím příběhu. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů