Óoooooommm……

Na začátku jógových hodin často společně zpíváme óm. Tušíte proč? Co vlastně znamená Óm?

om

Říká se, že Óm je největší ze všech manter. Je to jedna slabika, vibrace, která prostupuje prostor i tělo. Pokud jste už zpívali óm na místech s dobrou akustikou, víte, že vibrace mantry óm je možné cítit v celém těle. Tato mantra má tu zázračnou moc uvést nás do harmonie a zklidnit naše myšlenky. Když se ponoříme do hloubky jejího zvuku, máme pocit, že odplouváme kamsi za hranice času a prostoru.

NA POČÁTKU BYLO ÓM…

Óm není jen tak nějaká slabika, není to ani pouhý zvuk, ale je to především vibrace. Óm je považováno za vibraci, která stojí na úplném počátku světa. Vibraci, z níž vznikl celý svět, tak jak jej nyní známe. Jistě všichni znáte větu z Bible: „Na počátku bylo slovo, to Slovo bylo u Boha, to Slovo bylo Bůh.“ Ve védách zase najdete: „Jméno Brahmanu je Om, a Om je Brahman sám.“ Dle jógové filozofie bylo na počátku Óm, které je slovem a jménem pro Boha. Tato vibrace je projevením božskosti v našem světě.

V józe se matře Óm říká také „pranava“. Následující citace pochází z Patanjaliho Jógasúter.

तस्य वाचकः प्रणवः ॥२७॥
27. tasya vācakaḥ praṇavaḥ.
OM je symbolem Ishvary.
Tasya – of Ishvara, Vachakah – slovní vyjádření. Pranavaha – zvuk om

Ishvarovi (termín užívaný pro Boha v Jogasútrách) není dána žádná bližší forma, je až za formou – není to bůžek se čtyřma rukama a představa o něm není nijak omezena. Ishvara je vibrace mantry óm. Óm je tedy přímo Bůh sám a jeho zvuk vede k zážitku božství.

ÚČINKY MANTRY ÓM

Óm harmonizuje celé naše tělo, jeho energii. Když se ponoříme do svého těla, můžeme jej cítit procházet zespodu nahoru. Óm stoupá po páteři našeho energetického těla – od spodní až po vrchní čakru. Když otevíráme ústa na A, můžeme svou pozornost zaměřit do oblasti pánve, postupně přecházíme v U, oblast hrudníku a poslední hláska M zcela zřetelně vibrje na temeni naší hlavy.
Léčivé účinky mantry óm jsou předmětem zkoumání a jsou známy i případy lidí, kteří se prostřednictvím této mantry vyléčili z velice závažných onemocnění. I v Čechách už můžete navštívit takzvané „Om healingy“, hodinové léčivé meditace při zpěvu Óm.

JAK ZPÍVAT ÓM

Je několik možností, jak mantru óm zpívat. Zkusme ji především vnímat jako cyklus – zrození, bytí a zánik. Jako paralelu veškerého života na zemi. Ostatně je zajímavé, že když se podíváme na jazyky, všechny začínají hláskou A – je to prostě to první, co vyjde z našich úst, když je otevřeme, U symbolizuje trvání a M – ústa už jsou zavřená a mantra odchází temenem hlavy. M je také posledním písmenem sanskrtské abecedy.

Óm můžete zpívat tiše nebo hlasitě, asi jediné doporučení u óm je moc se nesnažit – nechte zvuk prostoupit vaši bytost, nechte zaznít i všechny různé disharmonické tóny a vnímejte je jako očistu.

ÓM NAPŘÍČ KULTURAMI

Óm má tvořivou sílu – vše z něj vzešlo a vše se k němu také navrací. Nebylo nikým vymyšleno, jde napříč kulturami a náboženstvími. Je příbuzným slova Amen. Na počátku byl jeden zvuk slyšen mnoha lidmi a popsán různými způsoby. Stejně jako všechna náboženství mají nakonec stejný základ. Není třeba pátrat, jak to tehdy bylo, nebo co je správně…prostě vyzkoušejte léčivé vibrace óm sami na sobě. Začněte každodenní rozcvičku touto mantrou.

om

Mantrový online kurz

Pokud vás mantry zajímají, jejich studiu se můžete pověnovat v online kurzu Sanskrtská knihovna, kde se dozvíte hodně informací z jógové historie a o jednotlivých bozích, dostanete hromadu odkazů na hudbu a v každé lekci i akordy k jedné verzi, takže si je můžete zahrát a zazpívat. O kurzu si můžete přečíst tady >>>. Konkrétně i o óm je v kurzu 12-ti stránkové povídání s mnoha citacemi z tradičních textů, kde se určitě dozvíte mnoho nového.

Mantry si také můžete zazpívat naživo se mnou na lekcích jógy nebo pobytech, které najdete v Kalendáři akcí.

Monika Winklerová
Monika Winklerová je hlavní autorkou a "programátorkou" tohoto webu. Věnuje se výuce různých jógových stylů - od dynamické Ashtanga vinyasa yogy až po klidnou Yin yogu. Je učitelkou Rádža jógy (200 hod., ČR), Ashtanga Vinasa yogy (200 hod., Indie), Hatha Yogy (200 hod., Indie) a Yin Yogy (100 hod., ČR) Posledních pět let se věnuje pořádání vlastních kurzů, workshopů a pobytů všude po světě. Co ji k józe přivedlo a jak jóga změnila její život, si můžete přečíst v jejím příběhu. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů