Durga Púdža, oslavy bohyně u mě a třeba i u vás doma

22.10. 2018Monika Winklerová950x

Ačkoli žiju v česku, jednou za čas do mého života prudce vtrhne něco z indické kultury a zcela pohltí moji pozornost. Často tak svátky, které se slaví na druhém konci života, vstoupí i do mého prostoru a skrze nějaké mantry mě zcela uhranou a zhypnotizují. Tentokrát mě mocně strhla bohyně Durga, a tak jsem se poslední dva týdny obklopila mantrami a texty, které jí oslavují. Pokud vás toto téma zajímá, přijďte na dnešní mantrování >>>

Slavnosti o kterých mluvím, se jmenují Navarátrí, někdy také Durga Puja. Není to jednodenní svátek, ale deset dní a devět nocí (protože tak dlouho trval jejich souboj), kdy se oslavuje vítězství této bohyně nad mocným démonem, který tyranizoval svět. Durga je oslavována jako přemožitelka démona Mahišásury a přeneseně přemožitelka všeho “zlého” v nás a našich životech, ale také jako božská matka a jako ochranitelka naší životní cesty.

Když půjdeme ještě dál, nakonec poznáme Durgu jako ženský princip, přírodu, dynamickou tvůrčí sílu, které se říká taky Shakti a tím protipólem jí je Shiva, jako neměnné vědomí (podobně jako koncept puruša a prakrti).

A ještě o krůček dál a Durga může být také označení pro to jedno jediné vědomí a být pro své vyznavače tím jediným bohem. (Úmyslně tady nepíšu bohyní, jelikož to v nás většinou evokuje pocit, že tam ještě bude ten mužský protipól.)

Pokud si chcete o Durze přečíst víc, nahlédněte do článku mé kamarádky Terezky Ghose, která s ní strávila hodně času na svém pobytu v Indii, právě v době oslav Durga púdži.

Oslavné texty a písně Bohyni

Během těchto oslav se zpívají a recitují texty opěvující tuto bohyni a často i další ženské bohyně (třeba Saraswatí a Lakšmí), oslavující božství v ženské podobě a ochranitelskou sílu bohyně matky. Najdete i text, kde se pro bohyni Durgu recituje jejích 108 jmen, která vycházejí právě podle jejích schopností a příběhů, které se o ní vypráví (koho všeho přemohla atd.) Moc pěkná meditativní skladba s těmito jmény je třeba TATO. 

Stěžejním textem oslavujícím božství v jeho ženské podobě je Devi Mahatmyam (někdy také Durgā Saptashatī), z kterého již z mých lekcí možná nějaké verše znáte. Jedná se o sanskrtský text přibližně z let 400-600, který má 13 kapitol a je součástí rozsáhlejšího textu Markandaya Purany.

Při oslavách Durgy se před tento text zařazuje několik dalších, a to třeba právě Argala Stotram, ze stejné púrany. Abyste si mohli taky doma zazpívat a Durgu ve svém životě uctít, seznámím vás právě s touto skladbou, která má 24 slok a vybrané sloky si můžete zazpívat s Krishna Dasem TADY. A pokud si chcete zazpívat se mnou, tak se můžeme vidět na speciální lekci už v neděli.

A protože je to dlouhý text, vypsala jsem zde nakonec pouze vybrané sloky od Krishny Dase. Každopádně zájemci o celý text, najdete ho TADY. A pokud vám nesedí Krishna Das, ještě jsem našla krásnou meditativní verzi této skladby ZDE.

Om Namaś Chaṇḍikāyai.

  1. Jayanti Maṅgalā Kālī Bhadrakālī Kapālinī

Durgā Kṣamā Śivā Dhātrī Svāhā Svadhā namo’stu te

2. Jaya tvaṁ Devi chāmuṇḍe jaya bhūtārti-hāriṇi

Jaya sarvagate Devi kāla-rātrī namo’stu te

3. Madhu-Kaiṭabha-vidrāvi vidhātṛ varade namaḥ

Rūpaṃ dehi jayaṃ dehi yaśo dehi dviṣo jahi (Následuje po každém dalším níže uvedeném verši, takže když už nic, můžete zpívat tento refrén 🙂

4. Mahiṣāsura-nirṇāśi bhaktānāṁ sukhade namaḥ

6. Śumbhasyaiva niśumbhasya Dhūmrākṣasya ca mardini

9. Natebhyaḥ sarvadā bhaktya Caṇḍike duritāpahe

12. Dehi saubhāgyam-ārogyaṃ dehi me paramaṃ sukham

14. Vidhehi Devi kalyāṇaṁ vidhehi paramāṃ śriyaṃ

20. Himācala-sutā-nāthasaṁstute Parameśvari

21. Indrāni-pati-sadbhāvapūjite Parameśvari

22. Devi pracaṇḍa-dordaṇḍadaitya-darpa-vināśini

24. Patnīṁ manoramāṁ dehi manovṛttā-nusāriṇīm

Tārinīṁ durga-saṁsāra Sāgarasya kulodhbhavām

A závěrem tady ještě musím dát odkaz na jednu indickou verzi, opět s textem na obrazovce, ale tady si moc nezazpíváte 😀 a ještě jednu, kde si můžete souběžně číst překlad do angličtiny, najdete TADY.

Překlad do angličtiny najdete také třeba na stránkách Krishna Dase nebo se někdy s některými verši potkáte na některé mé lekci 🙂

Monika Winklerová
Monika Winklerová je hlavní autorkou a "programátorkou" tohoto webu. Věnuje se výuce různých jógových stylů - od dynamické Ashtanga vinyasa yogy až po klidnou Yin yogu. Je učitelkou Rádža jógy (200 hod., ČR), Ashtanga Vinasa yogy (200 hod., Indie), Hatha Yogy (200 hod., Indie) a Yin Yogy (100 hod., ČR) Posledních pět let se věnuje pořádání vlastních kurzů, workshopů a pobytů všude po světě. Co ji k józe přivedlo a jak jóga změnila její život, si můžete přečíst v jejím příběhu. >>
Komentáře