S jógou na cestách

5.2. 2018Monika Winklerová976x

Jóga nikdy nebyla jenom fyzickým cvičením. Cvičení a meditace, to vše nás má vést k tomu, abychom lépe vnímali sami sebe a zažívali pocit jógy, tedy jednoty a spojení se vším. Pocit jistoty, že vše v našem životě se děje z nějakého důvodu, že nic není náhoda. Že k nám vždy přichází přesně to, co potřebujeme, abychom se posunuli dál.

Cesty a poutě tady byly pro hledající odjakživa. Chodilo se do světa na zkušenou – hledat ženu nebo hledat Boha. Co tam venku hledáme? Nemáme snad vše potřebné i doma, v nás samotných? Není jedno, kde jsme? Je i není. Tedy osvícenému je a nám ostatním ne 🙂

Cesta je prostě koncentrát, elixír, lektvar života.

Ve chvíli, kdy už máme pocit, že stagnujeme, věci v našem životě nám přestávají dávat smysl, na cestě můžeme zažít restart – konfrontaci a znovu-napojení na zdroj. Jiná kultura, jiná krajina, jiní lidé a vyjetí ze zajetých kolejí. Uvidíme prostě sebe i ostatní v jiném světle. V pohybu lépe vidíme, jak vše do sebe zapadá a jak k nám věci samy přicházejí…

A někdy cestujme, ikdyž si myslíme, že provětrat nepotřebujeme… jen chceme vidět krásu světa a užívat si života.

Pohlédnout do zrcadla

Za posledních pět šest let už jsem učila jógu na mnoha jógových výpravách do Asie – Indie, Bali, Vietnam, Srí Lanka… a pokaždé to bylo jedinečné, pokaždé jsem se něco nového naučila – o lidech, ale především o sobě. Je to bezkonkurenční způsob rychlé sebekonfrontace a náhled do neprozkoumaných míst vnitřní krajiny.

A co mi to přineslo především? Svobodu. Zrelativizovalo to veškeré poznání a člověk se stává pružnějším nejen na těle (díky pravidelnému jógování), ale především v mysli.

Sdílení a spolupráce

Cesta je především o lidech, o skupině, která se pokaždé sejde všem zúčastněným na míru, je o nových přátelstvích, která na cestách vznikají rychleji a je o intenzivním sdílení každodennosti i životního příběhu.

Pokud vás toto sdílení láká a chcete si odpočinout u moře i v džungli, se skupinou podobně naladěných žen, mrkněte do kalendáře akcí, co se právě chystá.

Nebojte se, pokud se neznáme, nebojte se jet sami. Pokud to cítíte, jeďte a věřte, že potkáte přesně to, co máte.

 Já a cestování

Pokud se ještě neznáme, jmenuji se Monika Winklerová. Věřím, že po přečtení mého příběhu nebo pár článků na mém blogu, budete mít pocit, jako byste byli u mě doma 🙂 Cestování je moje vášeň, takže zde zmíním aspoň ty důležité cesty, které mi postupně měnily život.

Nikdy jsem nikde nebyla a od 19 zas aby mě doma pohledal… 

začalo to Španělskem, kde jsem následně roky napůl žila, pokračovala jsem Norskem, kde jsem si vyzkoušela, jaké je to cestovat bez peněz stopem, hledat a nacházet práci a prostě to odevzdat a nechat se vést. Hodně zásadní moment. Pak do mého života vstoupila jóga a ledacos se zvědomilo. Mé cesty první vznikají v mé hlavě, přijde prostě pocit… bez otázek, jak to realizovat, jsem se už naučila jej následovat. Tak jsem se před lety rozhodla pro Indii, potom Bali, Thajsko… Asie je zdánlivá divočina, ale dostane vás z neustálého plánování do tady a teď. Cestování a jógové zastavení do sebe krásně zapadají.


A tak jsem před pár lety začala organizovat pobyty i pro Vás.
Pro všechny, co ke mně chodí na jógu nebo mě najdou jen tak “ne náhodou” na webu. Už jsem takto se skupinou třikrát navštívila Indii a dvakrát jsme procestovali Bali, jednou Vietnam a Srí Lanku. Všechny tyto země jsou mé lásky, takže se k cestám tam průběžně vracím, ale zároveň přibývají nové destinace, tak jak přichází volání mého vnitřního hlasu.

Jak by to mohlo probíhat?

Jezdí nás přibližně 8-12, takže většinou okolo desítky. Jóga bývá ráno, poté třeba nějaký výlet nebo odpočívání a relaxace – jak kdo chce, a potom setkání zase na podvečerní jógu, případně jiný večerní program. Zásadním pravidlem je, že nikdo není do ničeho nucen. Všichni jsme stejní a každý je zároveň jiný. Hledejme, co vyhoje nám a odhoďme univerzální návody… Cesta je vždy o sebepoznání.

Máte-li k cestám jakýkoli dotaz, chcete-li se k nějaké výpravě přidat, mrkněte do kalendáře akcí a s jakýmkoli dotazem mě neváhejte kontaktovat na emailu: monika.winklerova gmail.com

IMG_20150322_102934

Monika Winklerová
Monika Winklerová je hlavní autorkou a "programátorkou" tohoto webu. Věnuje se výuce různých jógových stylů - od dynamické Ashtanga vinyasa yogy až po klidnou Yin yogu. Je učitelkou Rádža jógy (200 hod., ČR), Ashtanga Vinasa yogy (200 hod., Indie), Hatha Yogy (200 hod., Indie) a Yin Yogy (100 hod., ČR) Posledních pět let se věnuje pořádání vlastních kurzů, workshopů a pobytů všude po světě. Co ji k józe přivedlo a jak jóga změnila její život, si můžete přečíst v jejím příběhu. >>
Komentáře