MANTROVÁNÍ 

Setkání se zpěvem manter.

Toto setkání je jednoduše pro všechny, kteří mají rádi mantry.

Nemusíte nic umět, znát, studovat. Budeme společně zpívat vybrané mantry za doprovodu harmonia, kytary nebo bubnu. 

Co očekávat?

Setkání s mantrama, minimálně třema jógovýma lektorkama a mnoha hudebními nástroji 🙂

Na setkání můžete dorazit bez jakékoli předchozí zkušenosti, texty, které budeme zpívat, se budou promítat na stěnu nebo je dostanete vytištěné. Některé budou velmi jednoduché, takže se je za chvilinku naučíte zpaměti.

Jako doprovod poslouží harmonium, kytara a snad i buben. Bubeník je zatím v jednání, pokud jste bubeník, klidně se mi ozvěte 🙂

Setkání je prožitkovou, nikoli studijní záležitostí. Informací máme spoustu, mnohem cennější komoditou se stává vědomé prožívaní - užívání si bytí. Na chvíli odložit veškeré "až", všechny plány a myšlenky a jen tak si užívat společné souznění.

 • Datum a čas
  Neděle 5. 9. 2021 v 18:30
 • Místo
  Celostní Centrum Zdraví ŽIVA, Nádražní 46, 702 00 Ostrava 2
 • S kým
  Monika Winklerová, Martina Konvičková, Monika Žídková, Jana Jogana, Bohdana Šebestová, Tereza Slezáková, Luděk Boucný a ...
 • Délka akce
  75 - 90 minut
 • Cena
  dobrovolné (doporučujeme alespoň 100 Kč na nájem. Zbytek peněz bude věnován na dobré účely)

Setkání je určeno pro všechny, co mají rádi mantry, rádi zpívají a chtějí si odpočinout od všetečného přemýšlení a plánování. Mantrování je meditačně-relaxační činnost, která pozvedá naši duši a otevírá naše srdce.

MANTRY A ZPĚV

Technika zpívání manter je jógovou praxí Bhakti jógy, cesty lásky, oddanosti.

Mantry

Opakování mantry je jednou z nejstarších meditačních technik.

Mantry jsou posvátné slabiky, slova, verše, které mají obsahovat esenci božství, bytí. Jedná se většinou o starobylé sanskrtské texty a jména hinduistických bohů. Jejich opakování slouží k zastavení neustálého myšlení a poznání pravdy.

Mantrou dáváme naši mysli hračku a když se jí držíme, mysl přestane bloudit a hledat, co dál. Vychutnáváme si přítomnost.

Tradičním způsobem meditace je odříkávání mantry spolu s odpočítáváním korálků na mále. V našem kulturním kontextu bychom to mohli přirovnat k růženci a odříkávání modliteb.

Zpěv

Zpívalo se od pradávna, v rodinách doma, v kostele, při práci na poli. Zpěv byl součástí každého obřadu, jako je tomu ještě dnes v mnoha zemích, třeba právě v Indii, kde je zpěv manter součástí každodenního života.

Proč se zpívalo a zpívá? Protože nás to propojuje a naplňuje radostí a sounáležitostí.

Zpěv nás propojuje nejen s lidmi kolem nás, ale taky se sebou, s přítomností a s celým světem.

Ne nadarmo se říká, že zpěv otevírá srdce 🙂 Naplňuje nás radostí a láskou.

"Těšíme se na společné setkání."

MANTRY A JÁ

Pokud jste tady na webu poprvé: jmenuju se Monika Winklerová a... 

Mé první setkání s mantrami bylo skrze CD Raviho Shankara "Chants of India". Bylo to jako vstup do nové a přesto důvěrně známé dimenze. Poslouchala jsem ho měsíce v kuse a stále ho zbožňuju. 🙂

O něco později jsem začala cestovat do Indie, kde jsem se s mantrováním setkala mnohokrát a musím říct, že jsem si tam také naplno prožila všechny jeho účinky. 

V době, kdy jsem se tam cítila opravdu vysílená náročnou jógovou praxí, osamocená a unavená, kdykoli jsem přišla na zpívání, už po pěti minutách jsem začinala brečet. Moc se mi to samozřejmě nelíbilo, ale bylo to asi to nejlepší, co jsem tehdy mohla dělat. Bylo to tak očistné, jako bych brečela někde z nejhlubší hloubky.

Kromě toho jsem se tam tehdy zbavila svého "zpívacího bloku" - kterým, jak jsem zjistila, trpí asi většina zdejší populace. Bojíme se veřejně zpívat, protože nám v dětství nebo ve škole řekli, že to neumíme... a tak se připravujeme o tu radost ze společného zpěvu.

Mantry už se mě od té doby nepustily a na této cestě z Indie se ke mně připojilo i harmonium 😀 

Od té doby pořádám zpívání manter na pobytech, v Ostravě nebo jinde. Je to pro mě asi nejpřirozeněnjší nástroj jak se spojit s božím vědomím. Tedy vnímat, že celý tento svět je nádherným božím dílem, procítit lásku ke všem a všemu. Očistit se od nánosu představ o sobě a světě. Asi jako vyčistit si brýle, kterými se dívám na svět.

Mantrování nás vede z mysli zpět k prožitku sebe samých, k radosti a lásce. K jednoduchosti a otevřenosti.

Pokud vás mantry zajímají, brzy na webu opět zpřístupním i online kurz o mantrách a všem, co s nimi souvisí. Info o kurzu je tady >>>

Těším se na všechny milovníky manter a zpěvu. S láskou, Monika