MANTROVÁNÍ

Kurz pravidelných setkání se zpěvem manter.

Tento kurz je pro všechny, nemusíte nic umět, znát, studovat. Budeme se setkávat jednou za dva týdny v pondělí večer a společně zpívat vybrané mantry za doprovodu harmonia, kytary a bubnu. 

Co očekávat na tomto kurzu?

Jedná se o kurz prožitkový, nikoli studijní. Informací máme spoustu, mnohem cennější komoditou se stává vědomé prožívaní - užívání si bytí. Na chvíli odložit veškeré "až", všechny plány a myšlenky a jen tak si užívat společné souznění.

Záměrem setkání je tedy především:

 • zklidnění,
 • vystoupení z myšlenek do přítomnosti,
 • vychutnání si radosti ze spolubytí
 • a spoluzpěvu.

Tak abyste zrelaxovali a odcházeli s radostí a čistou hlavou. 

Mantry budeme zpívat většinou jednoduché, budou-li složitější, bude k dispozici text. Většinu setkání ale budou tvořit mantry zapamatovatelné a třeba jedna složitější, pro rozšíření obzorů :-D

Samozřejmě je nevyhnutelné, že se třeba něco naučíte - různá jména a aspekty hinduistických božstev, krásné melodie tradičních i nových zpracování manter atd.

 • Čas
  Sudé pondělky 18:45 - 20:00.
 • Místo
  Centrum Muzikohraní, Tovární 7, budova FitFun, Ostrava - Mar. Hory
 • Lektor
  Mgr. Monika Winklerová
 • Počet setkání
  6
 • Délka lekce
  75 - 90 minut
 • Cena
  900 Kč (150 Kč = 1 setkání)
 • Začátek kurzu
  17. února 2020
 • Lekce se nekoná
  velikonoční pondělí 13. dubna 2020
 • Přesná data setkání
  17. 2., 2.3., 16.3., 30.3., 27.4., 11.5.

Kurz je určen pro všechny, co mají rádi mantry, rádi zpívají a chtějí si odpočinout od všetečného přemýšlení a plánování. Mantrování je meditačně-relaxační činnost, která pozvedá naši duši a otevírá naše srdce.

MANTRY A ZPĚV

Technika zpívání manter je jógovou praxí Bhakti jógy, cesty lásky, oddanosti.

Mantry

Opakování mantry je jednou z nejstarších meditačních technik.

Mantry jsou posvátné slabiky, slova, verše, které mají obsahovat esenci božství, bytí. Jedná se většinou o starobylé sanskrtské texty a jména hinduistických bohů. Jejich opakování slouží k zastavení neustálého myšlení a poznání pravdy.

Mantrou dáváme naši mysli hračku a když se jí držíme, mysl přestane bloudit a hledat, co dál. Vychutnáváme si přítomnost.

Tradičním způsobem meditace je odříkávání mantry spolu s odpočítáváním korálků na mále. V našem kulturním kontextu bychom to mohli přirovnat k růženci a odříkávání modliteb.

Zpěv

Zpívalo se od pradávna, v rodinách doma, v kostele, při práci na poli. Zpěv byl součástí každého obřadu, jako je tomu ještě dnes v mnoha zemích, třeba právě v Indii, kde je zpěv manter součástí každodenního života.

Proč se zpívalo a zpívá? Protože nás to propojuje a naplňuje radostí a sounáležitostí.

Zpěv nás propojuje nejen s lidmi kolem nás, ale taky se sebou, s přítomností a s celým světem.

Ne nadarmo se říká, že zpěv otevírá srdce :-) Naplňuje nás radostí a láskou.

"Od počátku mě mantry fascinovaly a tento kurz byl vždycky mým snem, tak jsem zvědavá, jestli se najde více milovníků této jednoduché, ale nádherné techniky."

MANTRY A JÁ

Jmenuju se Monika Winklerová a provedu vás tímto kurzem :-)

Mé první setkání s mantrami bylo skrze CD Raviho Shankara "Chants of India". Bylo to jako vstup do nové a přesto důvěrně známé dimenze. Poslouchala jsem ho měsíce v kuse a stále ho zbožňuju. :-)

O něco později jsem začala cestovat do Indie, kde jsem se s mantrováním setkala mnohokrát a musím říct, že jsem si tam také naplno prožila všechny jeho účinky. 

V době, kdy jsem se tam cítila opravdu vysílená náročnou jógovou praxí, osamocená a unavená, kdykoli jsem přišla na zpívání, už po pěti minutách jsem začinala brečet. Moc se mi to samozřejmě nelíbilo, ale bylo to asi to nejlepší, co jsem tehdy mohla dělat. Bylo to tak očistné, jako bych brečela někde z nejhlubší hloubky.

Kromě toho jsem se tam tehdy zbavila svého "zpívacího bloku" - kterým, jak jsem zjistila, trpí asi většina zdejší populace. Bojíme se veřejně zpívat, protože nám v dětství nebo ve škole řekli, že to neumíme... a tak se připravujeme o tu radost ze společného zpěvu.

Mantry už se mě od té doby nepustily a na této cestě z Indie se ke mně připojilo i harmonium :-D 

Od té doby pořádám zpívání manter na pobytech, v Ostravě nebo jinde. Je to pro mě asi nejpřirozeněnjší nástroj jak se spojit s božím vědomím. Tedy vnímat, že celý tento svět je nádherným božím dílem, procítit lásku ke všem a všemu. Očistit se od nánosu představ o sobě a světě. Asi jako vyčistit si brýle, kterými se dívám na svět.

Mantrování je tradiční jógová praxe a myslím, že její čas se vrací, protože nás vede z mysli zpět k prožitku sebe samých, k radosti a lásce. K jednoduchosti a otevřenosti.

Těším se na všechny milovníky manter a zpěvu. S láskou, Monika

Přijďte si odpočinout na kurz, kde se od vás nic neočekává.

OTÁZKY A ODPOVĚDI

 1.  Pro účast na kurzu nemusíte "umět zpívat". Nikdo vás nebude hodnotit ani od vás neočekává žádný "výkon". Každý si to může užít po svém.
 2.  Vítání jsou i hudebníci se svými nástroji, budeme rádi za obohacení a případnou hudební spolupráci :-)
Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu v souladu se zásadami zpracování osobních údajů. Zásady zpracování osobních údajů.

Volný vstup na jednotlivá setkání bude umožněn pouze pokud se naplní minimální počet účastníků. Jednorázové vstupné v takovém případě je 180 Kč.