Funkční versus Estetická jóga

Když jsem s jógu začínala, tak jsem si myslela, že někde přece musí být dáno, jak všechny ty techniky a pozice dělat. Chtěla jsem přesný návod, jak by která pozice měla vypadat a taky jak přesně do ní vstupovat. Myslela jsem si, že existuje někdo (kdo to kodifikuje :-D) nebo nějaký definitivní pramen… Dnes je mi jasné, že to je klasická ukázka našeho západního myšlení, který nakonec z jógy udělalo to, co máme dnes. Vlastně na naši objednávku, na míru našim požadavkům.

Každá pozice už má přesně daná pravidla a nároky na to, jak by měla „správně“ vypadat. Krásným příkladem přesně daných pravidel je do detailů zpracovaný koncept Ashtanga vinyasa yogy nebo učení Iyengara. A tak se vyvinula jóga povrchová, jóga estetická – která si klade za cíl přesné provedení pozice jako na obrázku – pravý úhel v koleni a všechno pěkně zarovnané…

Každý z nás je originál

Od té doby jsem absolvovala spousty kurzů pro učitele a workshopů na různá jógová témata, a spolu s vlastními zkušenostmi z lekcí – musela bych být slepá, kdybych za posledních pár let nezaznamenala, že nejsme všichni stejní a že někteří lidé se prostě do té „cílové“ pozice nedostanou, leda by si snad nohy zlomili nebo vykloubili a ruce prodloužili.

Pokud si někdy na hodinách připadáte takto nepatřičně, zajděte si na Yin Yogu.

Otázka zní jinak, tedy ne jak pozice vypadá – ale co má vlastně dělat?

Jin jóga má jiný přístup k pozicím. Respektuje, že každý z nás je trošičku jiný, především stavbou kostí a kloubů. A tak máme každý jinou možnost se protáhnout, než prostě dojde k zastavení – když tlačí kost na kost – to už neprotáhnete jen tak 😀 Pokud vás zajímají rozličnosti naší tělesné stavby, najděte si na webu učitele, který na to zpracoval i výborné DVD a vyškolil další učitele. Tato hvězda Yin yogy se jmenuje Paul Grilley.

V jin józe tedy platí jiná pravidla – nejde o to vypadat jako na obrázku, ale vstupovat do pozice s vědomím, co kde chceme protáhnout.

07092014-yogovna-open (5)A to je to, co je možné nazvat funkční jógou – každou ásanu tak provádíme s určitým záměrem, má svůj účel – něco protahujeme, někde vyvíjíme tlak a stimuluje – a nezáleží na tom, jestli je geometricky přesná – tedy jak vypadá zvenku. S tímto vědomím pozici hledáme uvnitř a ne v zrcadle. S podobným záměrem jsem pro vás vytvářela i jógovou rozcvičku – pár asán, ale každá míří jinam.

Je to velice osvobozující, když zjistíte, že vlastně na vás není nic špatně a místo abyste se někam tlačili, začnete poznávat své tělesné limity a vnímat své tělo.

V příštím článku si povíme o dalších specifikách Jin jógy. Pokud byste chtěli lekci vyzkoušet, mrkněte do kalendáře akcí. Aktuálně pořádám i víkendové kurzy pro zájemce o výuku tohoto směru.

Monika Winklerová
Monika Winklerová je hlavní autorkou a "programátorkou" tohoto webu. Věnuje se výuce různých jógových stylů - od dynamické Ashtanga vinyasa yogy až po klidnou Yin yogu. Je učitelkou Rádža jógy (200 hod., ČR), Ashtanga Vinasa yogy (200 hod., Indie), Hatha Yogy (200 hod., Indie) a Yin Yogy (100 hod., ČR) Posledních pět let se věnuje pořádání vlastních kurzů, workshopů a pobytů všude po světě. Co ji k józe přivedlo a jak jóga změnila její život, si můžete přečíst v jejím příběhu. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů