Ajurvédské procedury, díl I.

Další den v našem ajurvédském rezortu zase rychle uplynul a večer v posteli mám konečně čas dopsat, co jsem včera začala. Ačkoli ajurvédu trošku znám, tak jsem na takovém místě poprvé, a protože mě zaujalo, co vše je tu možné, rozhodla jsem se to s vámi sdílet. Takže se teď mrkneme na procedury, které vás na ajurvédské klinice mohou potkat. A třeba se taky jednou vydáte na očišťující kúru 🙂

Másáže

Masáže – ano, to je zřejmě ta nejpříjemnější část. Denně absolvujeme v rámci nějakého “intensive programu” pět procedůr a masáže jsou vždy zastoupeny. Den, kdy vám zde nezamastí vlasy a nemusíte mít čepičku proti větru, je velmi vzácný. A když si ho jednou naplánujete záměrně, třeba že byste se mrkli za brány rezortu, z k jehož bráně jsem se od příjezdu nedostala, tak vás třeba zradí počasí a poprvé za celou dobu zaprší. Všechno zlé, je ale pro něco dobré, že. Takže jsem se odpoledne krásně vyspala. 😀

Z částečných masáží se tady střídají tyto druhy: tvář, hlava, ruce, chodidla a nohy. Pak tady máme celotělovou masáž, dále masáž, kterou nazývají intensive, která je zaměřená na klouby, synchronní masáž a pak třeba může být se zaměření na nějaký váš konkrétní problém nebo celotělová peelingová masáž.

Masérka, neboli ajurvédská terapeutka se ptá – hard nebo soft, takže se to dá i nějak regulovat, ale já osobně to většinou nechávám na ní, takže je to docela intenzivní, ale vždy se to dá změnit na soft, že… 🙂

Shiro…

Další kategorie procedur je na hlavu a obsahují všechny v názvu slovo Shiro. Nejznámější, o které možná většina z vás slyšela je Shirodhara (čti širodhara), kdy vám na čelo pomalu tenkým čůrkem lijí teplý olej. Přiznám se, že když jsem na této technice byla poprvé, ještě v Indii, tak jsem si říkala, jestli to je jako všechno a co na tom lidi vlastně vidí. Tady jsem si tuhle techniku zamilovala, je nádherně uvoňující, prostě hypnotický tranz. Považuje se za ochlazující techniku a na olejem otevřenou hlavu vám po jejím skončení nasadí čepičku, nesmíte se vystavovat větru, ani pít studenou vodu.

Další technika, taky by byla dobrá na fotku, ale bohužel nemáme, je Shiropasta. Před touto technikou většinou máte buď masáž hlavy nebo shirodharu a pak vám nasadí na hlavu velmi zajímavý krunýř, korunu, no těžko se to popisuje, a do té koruny vám kydnou bahno. Zřejmě speciální bylinky – má to specifickou vůni, barevně trošku jako henna, tady zelené. A s tím sedíte a meditujete dvacet minut.

Dvacet minut je tady ostatně velmi častá doba působení, kdy vás s něčím nechají. Jsou to skvělé příležitosti k meditaci.

Další procedura na hlavu se jmenuje Shiropichu (čti širopiču). Na této proceduře mě zaujal především název a má dětinská radost nad tím, když slyším doktory s jakou samozřejmostí toto slovo používají. Pichu je tady celá kategorie procedur, ale zatím nemám zkušenosti, čeká mě totiž až zítra. Ale podle předběžných informací se zdá, že na hlavu dostanu hadr plný oleje. 

A aby toho nebylo málo, tak mám zítra dva pichu treatmenty, jak jim tady oni říkají – jednu ještě na zápěstí. U jejich plánováni a konzultování jsem dnes velmi pobavila, i svými rozpaky (nebo dětinskou radostí) toto slovo vyslovit 😀 Pro někoho možná běžné, ale v mojem aktivním slovníku není, a tak krásně vnímám i ty reakce těla. 

Poslední na hlavu je tady Shirovasti, u kterého už jsem zapomněla, jak se vlastně dělá. Paní doktorka říkala, že to je pro lidi, co mají vážné “mental desorders”, což se mě tedy netýká 😉

Očista očí

Zajímavé jsou tady dvě techniky na očistu očí, první z nich se jmenuje NethraParisheka a jedná se o lití kokosové vody do očí. Kupodivu tahle technika mi nebyla moc příjemná, protože pořád musí člověk otevírat oči a do nich mu po troškách lijí tu vodu. Je těžké jít proti síle instinktu a připomnělo mi to pocit ze snu – kdy se chci probudit, ale nemůžu otevřít oči.

Druhá očistná technika očí se jmenuje NethraTharpana a tu jsme dnes i částečně zdokumentovali. To jsou ty ajurvédské brýle na fotce 😀 jedná se o nalití ghí do očí a vy potom s otevřenýma očima koukáte přes ten žlutý filtr ghí a kroužíte očima, asi aby se dostal všude. Tohle byla kupodivu velice příjemné a relaxační.

Každopádně po obou těchto procedurách jsou očička unavené a po obou jsem šla odpoledne spát, protože se mi nechtělo mít otevřené oči, natož je oslepovat býlým světlem počítače nebo mobilu, nebo ostřit na písmenka v knize.

Koupele

Další na seznamu jsou koupele, to je pohoda, tady vám nic zlého nehrozí. Koupat se můžou ruce, chodidla nebo celé tělo v bylinkové lázni. Závěrečnou specialitou je tady Flower bath, tedy květinová koupel, která čeká návštěvníky v den odjezdu. Je to krásná podívaná, protože zahrada je tady plná kvetoucích stromů. Až budeme mít s Terezkou napuštěnou naši květinovou vanu, určitě nasdílím nějakou fotečku 🙂

Specialita v kategoriích koupelí je Steam bath, tedy něco jako parní lázeň. Provádí se v takové speciální dřevěné konstrukci, do které vás zavřou. To se musí zítra vyfotit, trošku to totiž připomíná mučírnu 😀 Tam jsem ještě nebyla, ale i to přijde…

Sweda

Sweda jsou takové speciální druhy nahřívání a masáže pomocí různých pytlíčků. Pytlíčky jsou horké a poťupkávají a masírují vám jimi celé tělo. Dnes jsem absolvovala PindaSweda, což byla masáž s pytlíčky naplněnými rýží vařenou v mléce. Tato masáž byla velice horká a i u těchto nápařek je vždy přítomný i olej. Tady si vás prostě nikdy nezapomenou naolejovat 😉

Další se jmenuje ThapaSweda a jedná se o masáž horkými pytlíky s pískem. Tahle technika je krásně prohřívající, alespoň pro mě mnohem příjemnější než mléčná PindaSweda, kdy jste i mokří od mléka. Možnou nevýhodou může být částečný peeling, protože pár zrnek písku látkou vždycky proklouzne.

Poslední sweda na seznamu se jmenuje KutiSweda a v překladu je tu napsáno sauna. Vzhledem k tomu, že saunu znám, tak jsem ani neprahla po jejím zkoušení. Ikdyž ji mám moc ráda, zvědavost mě žene k jiným procedurám.

Poslední techniky na seznamu jsou možná ty nejdrastičtější, ale to vidím zase na zítřejší článek. Očička po dnešní očistě už chtějí jít spinkat a o půl šesté nesmlouvavě vstávají opice, které zřejmě nocují na mojí střeše 😀

Krásné dobré ráno do Čech, s láskou Monika

Monika Winklerová
Monika Winklerová je hlavní autorkou a "programátorkou" tohoto webu. Věnuje se výuce různých jógových stylů - od dynamické Ashtanga vinyasa yogy až po klidnou Yin yogu. Je učitelkou Rádža jógy (200 hod., ČR), Ashtanga Vinasa yogy (200 hod., Indie), Hatha Yogy (200 hod., Indie) a Yin Yogy (100 hod., ČR) Posledních pět let se věnuje pořádání vlastních kurzů, workshopů a pobytů všude po světě. Co ji k józe přivedlo a jak jóga změnila její život, si můžete přečíst v jejím příběhu. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů